Najlepsze programy antywirusowe dostępne na rynku

Hakerzy nieustannie prześcigają się w konstruowaniu coraz to nowszych malware, co z kolei napędza rozwój programów antywirusowych. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie wirusy i złośliwe oprogramowania mogą zostać powstrzymane tylko przez nowoczesny, stale aktualizowany antywirus. Chcesz …

Hakerzy nieustannie prześcigają się w konstruowaniu coraz to nowszych malware, co z kolei napędza rozwój programów antywirusowych. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie wirusy i złośliwe oprogramowania mogą zostać powstrzymane tylko przez nowoczesny, stale aktualizowany antywirus. Chcesz jak najlepiej chronić swój komputer, ale nie wiesz jakie oprogramowanie wybrać? Sprawdź nasz ranking najlepszych programów antywirusowych i wybierz coś dla siebie.

Program antywirusowy – czy jest on niezbędny?

Hakerzy każdego dnia tworzą nowe złośliwe oprogramowania i wirusy. Coraz powszechniejsze stają się również ataki phishingowe i fałszywe SMS-y podające się za zaufanych nadawców, takich jak banki czy firmy kurierskie. Odpowiedzią na tego typu działania są programy antywirusowe, które stanowią współcześnie gwarancję bezpieczeństwa zarówno Twojego sprzętu, jak i danych na nim zgromadzonych. Jest to możliwe dzięki ciągłemu monitorowaniu i analizie środowiska informatycznego. Producenci oprogramowania antywirusowego stale aktualizują swoje narzędzia, tak aby skutecznie chroniły Cię między innymi podczas korzystania z Internetu. Aby pomóc Ci w wyborze najlepszego antywirusa, przeanalizowaliśmy dostępne na rynku opcje i stworzyliśmy ranking najlepszych programów antywirusowych.

Najlepsze programy antywirusowe w 2023 roku

Wybór najlepszych antywirusów spośród wszystkich, dostępnych na rynku opcji, nie należał do najprostszych. Poniżej wskazujemy wybrane oprogramowania, naszym zdaniem gwarantujące najwyższy poziom ochrony oraz funkcjonalności.

Norton 360

Norton 360 to popularny program antywirusowy dostępny w trzech wersjach – Standard, Deluxe, Premium – z którego możesz korzystać zarówno na sprzętach opartych o system operacyjny Windows, MacOS, jak i iOS oraz Android. Poszczególne wersje oprogramowania różnią się między sobą przede wszystkim ceną, dodatkowymi funkcjonalnościami oraz rozmiarem przestrzeni w chmurze (kopia zapasowa). Co istotne, VPN wchodzi w skład wyposażenia wszystkich trzech wersji.

Do podstawowych zalet Norton 360 można zaliczyć:

 • rozwiniętą zaporę sieciową (z angielskiego firewall), która skutecznie przeciwdziała podejrzanym połączeniom internetowym,
 • ochronę przed trzema podstawowymi działaniami hakerów – oprogramowaniem wymuszającym okup (z angielskiego ransomware), oprogramowaniem niszczącym dane zebrane na Twoim urządzeniu oraz oprogramowaniem szpiegowskim (z angielskiego spyware),
 • działanie w czasie rzeczywistym, dzięki któremu jesteś pod stałą ochroną.

Intego

Intego to program antywirusowy skierowany do użytkowników produktów Apple. Intego to dedykowany antywirus dla systemu operacyjnego MacOS. Oprócz Macbooków, oprogramowanie świetnie sprawdzi się również na iPhone’ach i iPad’ach.

Do podstawowych zalet Intego można zaliczyć:

 • automatyczne skanowanie plików – dzięki tej funkcji, otwierane przez Ciebie pliki będą samoczynnie skanowane pod kątem potencjalnych wirusów i złośliwych oprogramowań,
 • Intego NetBarrier – ta dwukierunkowa zapora sieciowa ochroni Cię przed działaniami szpiegowskimi,
 • zapora identyfikująca Twoją aktualną lokalizację zapewni Ci ochronę w przypadku korzystania z nowych sieci.

Bitdefender

Bitdefender to oprogramowanie, które w swojej standardowej wersji dostępne jest tylko na urządzenia z systemem operacyjnym Windows. W wersji rozszerzonej możesz używać Bitdefendera również na sprzętach z MacOS, Android i iOS. Niezależnie od tego, na jaką wersję oprogramowania się zdecydujesz, wszystkie aktualizują się automatycznie.

Do podstawowych zalet Bitdefender można zaliczyć:

 • ochronę przed działaniami phishingowymi, spyware i ransomware, a także podejrzanymi stronami internetowymi,
 • pracę w chmurze – większość działań prowadzonych przez program odbywa się w przestrzeni chmurowej, dzięki czemu Twój sprzęt nie zostanie obciążony, a jego praca spowolniona,
 • funkcję kontroli rodzicielskiej.

McAfee

McAfee to antywirus działający na systemach operacyjnych Windows, MacOS, Android i iOS. Program został wyposażony w VPN, z którego możesz korzystać po wcześniejszej rejestracji w samoistnym odnawianiu.

Do podstawowych zalet McAfee można zaliczyć:

 • program zwiększonej wydajności urządzenia – dzięki tej funkcjonalności wydajność Twojego procesora wzrośnie nawet o 36%, a uruchamianie aplikacji będzie odbywało się o 6% szybciej,
 • efektywne usuwanie danych – McAfee umożliwi Ci trwałe usunięcie niechcianych danych,
 • szyfrowanie plików – to niezwykle przydatna funkcja, szczególnie gdy współdzielisz komputer z drugą osobą lub po prostu chcesz maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych.

AVG Ultimate

AVG Ultimate to program antywirusowy dostępny na cztery podstawowe systemy operacyjne – Windows, MacOS, Android i iOS. Jego cechą charakterystyczną jest brak przypisania do konkretnego urządzenia, dzięki czemu w przypadku wymiany sprzętu, możesz go ponownie użyć.

Do podstawowych zalet AVG Ultimate można zaliczyć:

 • TuneUp – funkcjonalność, która realnie zoptymalizuje i usprawni funkcjonowanie Twojego sprzętu,
 • ponad 80 różnych narzędzi, dzięki którym Twój komputer będzie bezpieczny,
 • AVG VPN – możliwość korzystania z VPNa zarówno na komputerach, jak i smartfonach.

Panda

Panda to oprogramowanie chroniące przed wirusami sprzęty wyposażone w systemy operacyjne Windows, MacOS, iOS i Android. Na tle innych antywirusów Panda wyróżnia się naprawdę dobrą wersją darmową, w skład której wchodzą między innymi VPN, a także prześwietlanie zewnętrznych nośników pamięci.

Do podstawowych zalet Pandy można zaliczyć:

 • ochrona Wi-Fi przed atakami hakerskimi,
 • zestaw ratunkowy – funkcja wyróżniająca Pandę na tle innych programów antywirusowych. Jeśli posiadasz komputer z Windowsem możesz skorzystać z zestawu funkcjonalności, w skład którego wchodzi wykonanie ratunkowego dysku USB, a także wyszukanie złośliwego oprogramowania, które przedostało się do Twojego urządzenia,
 • ochronę tożsamości, która daje Ci pewność, że Twoje dane zawsze są bezpieczne.

Avast

Avast to jeden z najbardziej rozpoznawalnych antywirusów na rynku. Dostępny w wersji na urządzenia z systemem Windows, MacOS, Android i iOS. Warto zaznaczyć, że darmowa wersja programu naprawdę dobrze spełnia swoja podstawową rolę.

Do podstawowych zalet Avasta można zaliczyć:

 • środowisko testowe, które umożliwia bezpieczne uruchomienie aplikacji budzących Twoje wątpliwości,
 • blokadę kamery przed osobami postronnymi,
 •  sprawdzanie sieci Wi-Fi pod kątem ewentualnych luk w zabezpieczeniach.

Eset Nod32

Eset Nod32 to kolejny popularny antywirus. Program dostępny jest na komputerach z systemem operacyjnym Windows i MacOS. Co istotne, Eset Nod32 nie został wyposażony w VPN, przez co nie sprawdzi się u użytkowników chcących zachować anonimowość w Internecie.

Do podstawowych zalet Eset Nod32 można zaliczyć:

 • tryb gier, dzięki któremu bez obciążania i spowalniania komputera, możesz grać i oglądać filmy,
 • skaner plików, WMI oraz rejestru systemowego,
 • ochronę przed spyware, exploit (lukami w zabezpieczeniach programów), a także phishingiem.

G Data

G Data to program antywirusowy dostępny na urządzenia z systemem operacyjnym Windows, MacOS, Android i iOS. G Data nie została wyposażona w VPN, ale na tle innych programów wyróżnia się dwoma silnikami skanującymi, które odciążają procesor komputera.

Do podstawowych zalet G Data można zaliczyć:

 • samoczynne skanowanie nośników pamięci,
 • pomoc techniczną w języku polskim,
 • ochronę przed phishingiem, oprogramowaniami wymuszającymi okup, spamem.

Avira

Avira to oprogramowanie antywirusowe dedykowane urządzeniom opartym zarówno o system operacyjny Windows, jak i MacOS, Android oraz iOS. Cechą charakterystyczną tego antywirusa jest w pełni bezpłatny i nieograniczony VPN.

Do podstawowych zalet Aviry można zaliczyć:

 • Avira Rescue System – darmowa funkcja skanowania i naprawiania zainfekowanego, uszkodzonego systemu operacyjnego,
 • password manager, który pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać hasła i swobodnie nimi zarządzać,
 • antymalware i zapora sieciowa uchronią Twój sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem.

PC Protect

PC Protect to uniwersalny antywirus, z którego możesz korzystać na wszystkich urządzeniach oparty o Windows, MacOS, Adnroid i iOS.

Do podstawowych zalet PC Protect można zaliczyć:

 • ochronę tożsamości, która chroni Cię między innymi przed oszustami, którzy chcieliby wykorzystać Twoje dane do wykonania nieautoryzowanych transakcji,
 • managera przeglądarki – sprawia, że Twoje działania w Internecie są bezpieczne, umożliwia Ci wyczyszczenie historii przeglądania, pamięci podręcznej oraz śledzenie “ciasteczek”,
 • funkcję System Boost, która pozwoli Ci zarządzać programami i niepotrzebnymi procesami, a także czyścić pliki, dzięki czemu Twój komputer zyska lepszą wydajność.

Kaspersky

Kaspersky to program antywirusowy dostępny na urządzenia wyposażone w systemy operacyjne Windows, MacOS, Android i iOS.

Do podstawowych zalet programu Kaspersky można zaliczyć:

 • VPN – 300 Mb darmowego VPN-a dziennie,
 • Kaspersky Safe Kids funkcja, dzięki której ochronisz swoje dzieci przed nieodpowiednimi treściami oraz będziesz w stanie kontrolować i zarządzać czasem korzystania z urządzenia przez Twoje dziecko,
 • Kaspersky Password Manager pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać hasła i ważne dla Ciebie dokumenty.

TotalAV

TotalAV to antywirus kompatybilny z systemem Windows, MacOS, Android i iOS, z którego możesz korzystać nawet na trzech urządzeniach jednocześnie.

Do podstawowych zalet TotalAV można zaliczyć:

 • funkcję blokowania reklam, również tych wideo, która sprawia, że funkcjonowanie w Internecie jest dla użytkownika przyjemniejsze,
 • ochronę w czasie rzeczywistym, której zadaniem jest bieżące skanowanie oraz sprawdzanie pobranych i zainstalowanych plików pod kątem wirusów,
 • WebShield – ochronę przed podejrzanymi, szpiegującymi stronami www.

Surfshark One

Surfshark One to oprogramowanie antywirusowe chroniące urządzenia z systemem operacyjnym Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

Do podstawowych zalet Surfshark można zaliczyć:

 • Surfshark Alert – funkcja chroniąca Twoje urządzenie przed wyciekiem danych,
 • Surfshark Search – ochroni Twoją prywatność podczas korzystania z wyszukiwarek,
 • skaner, który pozwoli Ci sprawdzać urządzenia pod kątem złośliwych oprogramowań, aplikacji, plików, czy dokumentów.

Trend Micro Internet Security

Trend Micro Internet Security to antywirus, z którego możesz korzystać niezależnie od tego, czy Twoje urządzenie zostało wyposażone w system operacyjny Windows, MacOS, Android, czy iOS.

Do podstawowych zalet Trend Micro Internet Security można zaliczyć:

 • ochronę poczty elektronicznej,
 • ochronę przed kradzieżą tożsamości, która wykryje wiadomości będące zagrożeniem atakiem phishingowym,
 • ochronę tożsamości użytkownika w portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Twittter, Google+ i Linkedin.

Microsoft Defender

Microsoft Defender to program antywirusowy, który został wbudowany w system operacyjny Windows 10. Kupując urządzenie z tym systemem, otrzymasz również dedykowany dla niego Microsoft Defender.

Do podstawowych zalet Microsoft Defender można zaliczyć:

 • brak dodatkowych kosztów – Microsoft Defender otrzymasz w cenie systemu operacyjnego swojego urządzenia,
 • bezproblemowe działanie w tle, które w żaden sposób nie spowalnia pracy komputera,
 • skuteczne przeciwdziałanie jakimkolwiek wirusom i złośliwym oprogramowaniom.

VIPRE Advanced Security

VIPRE Advanced Security to oprogramowanie antywirusowe dostępne na komputery wyposażone w systemy operacyjne Windows i MacOS.

Do podstawowych zalet VIPRE Advanced Security można zaliczyć:

 • prosty i intuicyjny interfejs, który skutecznie ułatwia pracę z programem,
 • dokładność skanowania z jednoczesnym zachowaniem szybkości i sprawności urządzenia,
 • skuteczne wsparcie klienta.

F-Secure SAFE

F-Secure SAFE jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami wyposażonymi w systemy operacyjne Windows, MacOS, iOS i Android.

Do podstawowych zalet F-Secure SAFE można zaliczyć:

 • ochronę w czasie rzeczywistym przed wirusami, złośliwymi oprogramowaniami, trojanami, ransomware i spyware,
 • ochronę rodzicielską, dzięki czemu jesteś w stanie uchronić swoje dziecko przed dostępem do szkodliwych treści,
 • automatyczne funkcje ochrony bankowości internetowej i płatności online.

Comodo AntiVirus

Comodo AntiVirus to antywirus dedykowany pod systemy operacyjne Windows, Linux i MacOS.

Do podstawowych zalet Comodo AntiVirus można zaliczyć:

 • Game Mode – tryb, który ogranicza pojawiające się alerty, dzięki czemu rozgrywka przebiega płynnie i bezproblemowo,
 • niewielki wpływ na wydajność urządzenia – Comodo AntiVirus został oparty na rozwiązaniu chmurowym,
 • darmową wersję oprogramowania.

Catch Pulse

Catch Pulse to program antywirusowy dedykowany do urządzeń wyposażonych w system operacyjny Windows.

Do podstawowych zalet Catch Pulse można zaliczyć:

 • zastosowanie kilkunastu silników antywirusowych,
 • funkcję skanowania plików na żądanie,
 • funkcję kontrolowania plików wykonywalnych i blokowania ich uruchomienia w przypadku wykrycia zagrożenia.

Malwarebytes

Malwarebytes to antywirus działający na wszystkich urządzeniach z systemem operacyjnym Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

Do podstawowych zalet Malwarebytes można zaliczyć:

 • zaporę sieciową, która ochroni Cię przed niebezpiecznymi stronami internetowymi,
 • AdwCleaner – to funkcjonalność, która pozwoli wykazać niechciane oprogramowania, które spowalniają pracę Twojego urządzenia,
 • aktywną ochronę przed wirusami, malware i ransomware.

Ad-Aware Antivirus Free

Ad-Aware Antivirus Free to program antywirusowy dostępny na urządzenia z systemem operacyjnym

Do podstawowych zalet Ad-Aware Antivirus Free można zaliczyć:

 • Web Cam Blocker – funkcjonalność, dzięki której zyskasz pewność, że żaden haker nie ma dostępu do Twojej kamery,
 • Mic Blocker – funkcjonalność, która pozwala na zablokowanie mikrofonu tak, aby hakerzy nie mogli podsłuchiwać Twoich rozmów,
 • zaporę sieciową, która chroni Twoje urządzenie przed oszustwami phishingowymi i scamami.

360 Total Security

360 Total Secutiry to oprogramowanie antywirusowe stworzone z myślą o urządzeniach z systemem operacyjnym Windows i MacOS.

Do podstawowych zalet 360 Total Security można zaliczyć:

 • AD Blocker – funkcja blokowania reklam sprawi, że korzystanie z Internetu będzie bardziej komfortowe,
 • funkcję ochrony kamer internetowych, tak aby osoby trzecie nie mogły się do niej podłączyć,
 • Internet Protection – funkcja skanowania pobieranych plików i ochrony podczas dokonywania zakupów online.

PC Matic Home Security

PC Matic Home Security to antywirus kompatybilny z urządzeniami opartymi na systemach Windows, MacOS, Android i iOS.

Do podstawowych zalet PC Matic Home Security można zaliczyć:

 • ochronę w czasie rzeczywistym,
 • monitoring sieci darknet – antywirus sprawdza darknet w poszukiwaniu jakichkolwiek informacji na Twój temat. Jeśli wykryje, że Twoje dane zostały wykradzione i są na przykład sprzedawane w darknecie – poinformuje Cię o tym,
 • automatyczne aktualizacje – program jest stale uzupełniany o nowe warianty wirusów i złośliwych oprogramowań, tak aby skutecznie chronić Twoje dane i sprzęty.

ZoneAlarm

ZoneAlarm to program antywirusowy dedykowany urządzeniom z systemem Windows, Android i iOS.

Do podstawowych zalet ZoneAlarm można zaliczyć:

 • wsparcie klienta 24/7 – darmowe fora i pomoc online,
 • silnik antywirusowy nowej generacji,
 • monitorowanie programów pod kątem podejrzanych zachowań oraz wykrywanie zagrożeń i powstrzymywanie ataków.

Najlepsze antywirusy – porównanie

Podczas selekcji zwróciliśmy także szczególną uwagę na cztery, kluczowe według nas, aspekty wpływające na dobór oprogramowania antywirusowego:

 • wersję darmową,
 • cenę,
 • liczbę urządzeń,
 • VPN.

Z poniższej tabeli dowiesz się, który z opisywanych powyżej programów antywirusowych wygrywa w poszczególnych kategoriach. Tego rodzaju zestawienie pomoże Ci, jeśli szukasz programu antywirusowego dobranego pod kątem jednej, konkretnej cechy.

 Wersja darmowaCenaLiczba urządzeńVPN
Norton 36014 dni okresu próbnego139,99 zł za pierwszy rok1 urządzenie (w wersji Standard)Tak
Intego30 dni okresu próbnegookoło 94 zł1 urządzenieTak (za dodatkową opłatą)
BitdefenderTak + 30 dni okresu próbnego97 zł – 343 zł1 urządzenieTak (200Mb dziennie)
McAfee30 dni okresu próbnego159 zł za pierwszy rok1 urządzenieTak (po wcześniejszej rejestracji w systemowych odnawianiu)
AVG Ultimate30 dni okresu próbnegookoło 187 zł1 urządzenie lub 10 urządzeń – w zależności od wersjiTak
PandaTak83,49 zł1 urządzenieTak (w zależności od wybranej wersji – 150Mb lub bez limitu)
AvastTak109 zł za wersję rozszerzoną, podstawowa wersja za darmo1 urządzenieTak
Eset Nod3230 dni okresu próbnegookoło 113 zł1 urządzenieNie
G Data30 dni okresu próbnegookoło 135 zł1 urządzenieNie
AviraTakokoło 180 zł rocznie (1 urządzenie) lub około 315 zł rocznie (3 urządzenia)do 3 urządzeńTak (w zależności od wybranej wersji – 500Mb miesięcznie lub bez limitu)  
PC ProtectTak + 7 dni okresu próbnegookoło 83 zł1 urządzenieTak
KasperskyTak (Kaspersky Free) + bezpłatne wersje testowe płatnych pakietów119 – 199 zł (w zależności od pakietu)od 2 do 5 urządzeń (w zależności od pakietu)Tak (300Mb dziennie)
TotalAVTakokoło 84 złdo 3 urządzeńTak
Surfshark One30 dni okresu próbnegookoło 9 zł / mscdo 5 urządzeńTak
Trend Micro Internet Security30 dni okresu próbnegookoło 176 zł roczniedo 3 urządzeńTak
Microsoft Defenderwbudowana w system operacyjny Windows 10w cenie urządzenia z systemem operacyjnym Windows 101 urządzenieTak
VIPRE Advanced SecurityTakokoło 97 zł rocznie (wersja Home)1 urządzenieNie
F-Secure SAFE30 dni okresu próbnegookoło 280 zł rocznie (3 urządzenia), około 375 zł rocznie (5 urządzeń), około 469 zł rocznie (7 urządzeń)od 3 do 7 urządzeńTak
Comodo AntiVirusTakokoło 420 zł rocznieod 1 do 5 urządzeńTak (w wersji płatnej dołączony jest NordVPN)
Catch PulseTak (wersja Catch Pulse Lite)od około 78 zł do około 369 zł rocznie (w zależności od ilości urządzeń)od 1 do nawet ponad 20 urządzeńNie
MalwarebytesTakod około 120 zł do 180 zł rocznie (pakiet Premium + VPN)od 1 do 5 urządzeńTak (w płatnej wersji Premium)
Ad-Aware Antivirus FreeTakod około 139 zł do około 320 zł rocznie (w zależności od pakietu)1 urządzenieTak (w wybranych pakietach)
360 Total SecurityTakokoło 71 zł rocznie3 urządzeniaNie
PC Matic Home SecurityTak (do zastosowania domowego)około 220 zł rocznie5 urządzeńNie
ZoneAlarmTakod około 89 zł rocznie (Windows) do około 110 zł rocznie (Windows, iOS, Android)5 urządzeńNie

Antywirus – który wybrać?

Wybór konkretnego oprogramowania antywirusowego jest ściśle zależny od czynników, które mają dla Ciebie znaczenie. Podejmując decyzję zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze, na czym najbardziej Ci zależy i co chcesz osiągnąć. Jeśli najistotniejszym czynnikiem jest dla Ciebie cena, wybierz antywirusa dostępnego w darmowej wersji lub najtańszą opcję płatną – Panda, Avast, Pc Protect, jednocześnie licz się jednak z ograniczonym zakresem ich możliwości. Jeśli szukasz rozwiązania z VPN-em, rozwiniętą zaporą sieciową i działaniem w czasie rzeczywistym, które razem zagwarantują Ci ochronę na najwyższym poziomie – wybierz Norton 360. Według nas to najlepszy program antywirusowy dostępny na rynku pod względem stosunku ceny do jakości.