Serwer proxy – co to jest – jak sprawdzić jego adres – zalety proxy

W dobie coraz większej ilości zagrożeń w sferze cybernetycznej, ważne jest aby świadomie dbać o ochronę w sieci. Jednym z działań zwiększających Twoje bezpieczeństwo jest ukrycie Twojego adresu IP przed innymi użytkownikami Internetu. Jak to …

Serwer proxy - co to jest - jak sprawdzić jego adres - zalety proxy

W dobie coraz większej ilości zagrożeń w sferze cybernetycznej, ważne jest aby świadomie dbać o ochronę w sieci. Jednym z działań zwiększających Twoje bezpieczeństwo jest ukrycie Twojego adresu IP przed innymi użytkownikami Internetu. Jak to zrobić? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być serwer proxy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak możesz ukryć swoją tożsamość w sieci.

Serwer proxy. Co to?

Internet to nie tylko szereg możliwości i ogrom informacji, ale również wiele niebezpieczeństw. Użytkownicy muszą uważać nie tylko na ataki phishingowe i inne próby wyłudzenia pieniędzy. Niezwykle istotne jest również, aby odpowiednio dbać o bezpieczeństwo swoich danych, takich jak między innymi adres IP. Jeżeli nie chcesz aby Twój adres IP był powszechnie dostępny, możesz skorzystać z serwera proxy. Co to? To serwer, który pełni rolę pośrednika w procesie wymiany danych i informacji pomiędzy serwerem docelowym a użytkownikiem. Dzięki niemu Twoje dane będą odpowiednio ukryte i bezpieczne.

Zalety serwera proxy

Oprócz oczywistych zalet serwera proxy, czyli możliwości ukrycia danych użytkownika i jego adresu IP, proxy posiada również wiele innych zalet:
● szybsze wczytywanie stron – jest to możliwe dzięki trzem aspektom. Po pierwsze serwer proxy może usprawnić wczytywanie stron, ponieważ najczęściej używa łącza o naprawdę dobrych parametrach. Po drugie, serwer proxy jest bliżej użytkownika niż docelowy host witryny www. Po trzecie, proxy przechowuje w swojej pamięci podręcznej witryny, które odwiedziłeś, w związku z czym nie musisz czekać, aż strona się załaduje. Zostanie po prostu odczytana z zachowanej kopii,


● mniejsza ilość reklam – jeżeli Twoja tożsamość nie będzie widoczna w sieci, strony internetowe nie będą w stanie monitorować Twojej aktywności, a więc zdecydowanie ograniczona zostanie ich ilość,


● możliwość obejścia blokady strony – serwer proxy umożliwia Ci korzystanie ze stron www (na przykład serwisów streamingowych) w kraju, gdzie dostęp do nich jest zablokowany. Ważne jednak, aby pamiętać, że korzystając z proxy połączenia nie są szyfrowane, a więc ze względów bezpieczeństwa nie powinieneś korzystać z takiego serwera logując się do stron banków itp.,


● możliwość blokowania stron www – jeżeli zależy Ci na blokowaniu wybranych witryn www lub chciałbyś wprowadzić w domu kontrolę rodzicielską dla swoich dzieci, serwer proxy idealnie się do tego nada.

Jak włączyć proxy?

Włączenie i skonfigurowanie serwera proxy jest szybkie proste. Możesz to zrobić na dwa sposoby – w ustawieniach systemu lub w przeglądarce www, z której aktualnie korzystasz. Aby to zrobić, należy odpowiednie pola uzupełnić o dane serwera proxy. Tutaj również masz dwie możliwości – możesz to zrobić korzystając z bezpłatnie udostępnionych w sieci adresów lub z płatnych serwisów. Jeżeli zależy Ci jednak na skonfigurowania serwera proxy w przeglądarce, działaj zgodnie z poniższymi krokami:


Krok 1: W oknie przeglądarki znajdź ustawienia, a następnie przejdź do ustawień zaawansowanych.


Krok 2: W ustawieniach wybierz pozycję dotyczącą sieci. Przykładowe nazwy: “Ustawienia sieciowe”, “Sieć”.


Krok 3: Wybierz pozycję dotyczącą ręcznej konfiguracji, a następnie uzupełnij puste pola o dane serwera proxy.


Podana powyżej instrukcja jest ogólna. Szczegółowa instrukcja jest zależna od przeglądarki, z której korzystasz.

Jak sprawdzić adres serwera proxy?

Chcąc sprawdzić adres serwera proxy, musisz wejść do ustawień systemowych. Przeglądarki domyślnie używają konfiguracji serwera proxy, którą znajdziesz właśnie w ustawieniach systemu. Poniżej znajdziesz instrukcję sprawdzenia adresu proxy na urządzeniach opartych o system operacyjny Windows 10:

  1. Przejdź do ustawień systemowych.
  2. W zakładce “Sieć i Internet” wybierz pozycję “Serwer proxy”.
  3. W ostatnim kroku, kliknij w zakładkę “Ręczna konfiguracja serwera proxy”. Tutaj
    znajdziesz informację, czy i jaki adres serwera proxy został ustawiony.