Bezpieczne hasło – jak je stworzyć – poradnik na temat haseł

Hasła wciąż są najpopularniejszą metodą identyfikacji użytkowników w Internecie. Za ich pomocą logujesz się do serwisów społecznościowych, kont bankowych, czy też poczty mailowej. W trosce o Twoje dane osobiste ważne jest więc, aby hasło było …

Bezpieczne hasło – jak je stworzyć – poradnik na temat haseł

Hasła wciąż są najpopularniejszą metodą identyfikacji użytkowników w Internecie. Za ich pomocą logujesz się do serwisów społecznościowych, kont bankowych, czy też poczty mailowej. W trosce o Twoje dane osobiste ważne jest więc, aby hasło było silne i trudne do złamania osobom postronnym. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź jak stworzyć bezpieczne hasło?

Co to jest hasło?

Zanim przejdziemy do tego, jak stworzyć bezpieczne hasło, należy ustalić co określa się mianem hasła. Z zasady jest to ciąg znaków – liter, cyfr, symboli – za pomocą których użytkownik loguje się do stron www, aplikacji, serwerów. To, jakie powinno być Twoje hasło, mogą determinować odgórne wymagania aplikacji – konkretna ilość znaków, wielkie i małe litery, znaki specjalne.

Jak utworzyć bezpieczne hasło?

Bezpieczne i silne hasło to podstawowe zabezpieczenie w cyberprzestrzeni. Mocne hasła charakteryzują się określoną liczbą znaków i ich różnorodną kombinacją. Zastanawiasz się, jakie jest najlepsze hasło? Sprawdź, jak powinno wyglądać silne hasło.

Ile znaków powinno zawierać bezpieczne hasło?

Przyjmuje się, że hasło jest bezpieczne jeśli składa się z minimum 8 znaków. Coraz częściej jednak zachęca się użytkowników do tworzenia dłuższych haseł, w których skład wchodzi nawet 14 znaków. Jeśli Twoje hasło będzie długie, skutecznie utrudnisz hakerom jego złamanie.

Jakie jest bezpieczne hasło?

Bezpieczne hasło oprócz odpowiedniej ilości znaków powinno również być wystarczająco skomplikowane. Wymyślając hasło staraj się myśleć nieszablonowo.

Używaj zarówno małych, jak i wielkich liter, cyfr w nieuporządkowanej kolejności oraz znaków specjalnych takich jak: !,?,&,<,$,@.
Przykład: p@D3s8!W@a

Czego nie stosować przy tworzeniu haseł?

Przeciwnikiem silnych haseł są utarte schematy. Wymyślając hasło zrezygnuj więc z (niestety) wciąż popularnych kombinacji takich jak: 12345, qwerty, czy 11111. Staraj się też nie używać uporządkowanych ciągów cyfr tworzących na przykład datę urodzenia czy numer telefonu. Nie używaj w hasłach informacji osobistych, takich jak imiona i przezwiska oraz innych słownikowych słów. Kiedy stworzysz już wystarczająco silne hasło, poruszając się w sieci powinieneś pamiętać również o kilku podstawowych zasadach:

  1. Nie używaj jednego hasła do zabezpieczenia kilku kont – nawet jeśli wymyślone przez Ciebie hasło będzie mocne i bezpieczne, to zastosowanie go w kilku różnych lokalizacjach sprawi, że stanie się ono słabym i nie efektywnym zabezpieczeniem.
  2. Żeby złamać proste hasło, nie trzeba być hakerem – proste, przewidywalne hasła, takie jak data Twoich urodzin, czy imię pupila mogą zostać złamane nawet przez niedoświadczonego hakera.
  3. Nie zapamiętuj haseł w przeglądarce – choć z pozoru funkcja zapamiętywania haseł wydaje się niezwykle wygodna, to może przysporzyć Ci wielu kłopotów. Jeśli Twoje urządzenie wpadnie w niepowołane, zostanie skradzione, zgubisz je lub po prostu ktoś pod Twoją nieobecność skorzysta z Twojego sprzętu, osoba trzecia będzie mogła wykorzystać zapamiętane w przeglądarce hasła i dostać
    się do Twoich danych.
  4. Pamiętaj o regularnej zmianie haseł – regularna zmiana hasła sprawia, że jest ono wciąż tak samo silne, jak na początku. Niektóre systemy, programy lub aplikacje nakładają na użytkownika obowiązek regularnej zmiany hasła. Ta może odbywać się nawet co 30 dni.

Sposoby na zapamiętywanie bezpiecznych haseł

Wiemy już, że silne hasło powinno być długie i skomplikowane. Wydawać by się mogło więc, że jego zapamiętanie może przysporzyć wielu trudności, jednak stosując się do jednej z trzech najpopularniejszych metod zapamiętywania bezpiecznych haseł, nie będzie Ci to sprawiało najmniejszego problemu.

Metoda na nieistniejące słowo

Tworząc hasło wymyśl nieistniejące, nowe słowo (ważne, aby nie występowało ono w żadnym języku). Jeśli nie masz pewności, co do jego pochodzenia, wpisz je w wyszukiwarkę Google: Nieistniejące słowo zmniejsza szanse na złamanie Twojego hasła przy pomocy metody słownikowej. Warto jednak dodatkowo wzmocnić nasze hasło dodając znaki specjalne, cyfry i wielkie litery, na przykład: pr0loTos7o!f.

Metoda na inwokację

Ta metoda wykorzystuje znane Ci piosenki, wiersze, cytaty. Tworząc hasło przytocz wers swojej ulubionej piosenki, na przykład: “Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snu” Wers jest dość długi (30 znaków), więc najpierw zacznijmy od jego skrócenia. Aby hasło było proste do zapamiętania, wybierz tylko pierwsze litery poszczególnych słów:
“JJplzs” – w takiej formie nasze hasło jest przede wszystkim za krótkie (posiada tylko 6 znaków). Brakuje w nim również cyfr i znaków specjalnych.
“JJp4l!zs” – w takiej wersji hasło jest odpowiednio długie, skomplikowane, a jednak wciąż proste do zapamiętania.

Metoda na podstawianie

Prosta i często wykorzystywana metoda, która pomoże Ci zapamiętać nawet najdłuższe hasło. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednio długie słowo, na przykład “apartament”. W kolejnym kroku wybrane litery zastąpisz określonym znakiem, na przykład a=4. W ten sposób powstaje hasło “4p4rt4ment”. Warto jednak dodać do niego jeszcze wielką literę i znaki specjalne: “4p4rt4ment27!”.

Dlaczego warto używać silnych haseł?

Obecnie coraz więcej elementów codziennego życia przenosimy do sieci. Rachunki płacimy przy pomocy dedykowanej aplikacji, kupujemy towary i usługi za pomocą zaledwie kilku kliknięć, a w skrzynkach mailowych przechowujemy ważne dane osobiste. Istotne jest więc, aby odpowiednio dobierać hasła do kont w mediach społecznościowych, aplikacjach, tak aby Twoje dane nie zostały wykradzione. Silne hasło realnie zwiększa Twoje bezpieczeństwo w sieci i jednocześnie chroni Cię przed poważnymi konsekwencjami, takimi jak utrata środków pieniężnych.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – silne hasło to nie wszystko

Wybierając metodę logowania i hasło warto również zastanowić się nad uwierzytelnianiem dwuskładnikowym (2FA), dzięki któremu podczas każdego logowania użytkownik jest zobligowany potwierdzić swoją tożsamość przy pomocy kodu, tokena, klucza U2F lub danych biometrycznych, takich jak odcisk palca, tęczówka oka czy identyfikacja twarzy. Coraz więcej aplikacji i stron www narzuca na swoich użytkowników obowiązek korzystania z dwuskładnikowego uwierzytelniania, ponieważ ta funkcjonalność zwiększa poziom ich bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.