Co to jest klucz bezpieczeństwa U2F?

Klucz bezpieczeństwa U2F, znany także jako klucz do cyberbezpieczeństwa, to zewnętrzne urządzenie, które pomoże Ci ustrzec się przed atakami w sieci. To rozwiązanie wchodzące w skład dwuetapowej weryfikacji tożsamości użytkownika, które pozwala na dodatkowe zabezpieczenie …

Co to jest klucz bezpieczeństwa U2F

Klucz bezpieczeństwa U2F, znany także jako klucz do cyberbezpieczeństwa, to zewnętrzne urządzenie, które pomoże Ci ustrzec się przed atakami w sieci. To rozwiązanie wchodzące w skład dwuetapowej weryfikacji tożsamości użytkownika, które pozwala na dodatkowe zabezpieczenie się przed wyciekiem danych.


Co to jest klucz U2F? Jak działa klucz U2F? dlaczego jest lepszy niż bardzo popularna weryfikacja kodem SMS lub tym generowanym przez aplikację? Sprawdź!

Klucz U2F – pełna ochrona przed phishingiem

U2F to skrót od angielskiego Universal 2 Factor, który symbolizuje, zyskujące na popularności rozwiązanie, jakim jest klucz bezpieczeństwa. Zastanawiasz się: klucz U2F – co to jest? To proste, zewnętrzne urządzenie, które zwykle wyposażone jest w port USB i swoim wyglądem przypomina klasyczny pendrive.

Aktualnie to jedyna metoda całkowitego zabezpieczenia się przed skutkami phishingu, czyli próbą wyłudzenia danych poprzez podszywanie się pod znane portale czy instytucje. Jak działa phishing? Tego rodzaju cyberatak polega na wysłaniu do użytkownika maila lub SMS-a, który do złudzenia przypomina te, wysyłane przez znane instytucje np. portali społecznościowych czy banki oraz zachęcenie użytkownika do zalogowania się danego portalu, za ich pośrednictwem załączonego w wiadomości linka.

Niestety, tego rodzaju adres url jest sfabrykowany, a klikając w niego nie logujemy się np. do banku, lecz zostawiamy swoje dane do logowania oszustom, umożliwiamy im późniejsze zalogowanie się do konta naszymi hasłami i kradzież.

Taka metoda wyłudzania danych sprawia, że samo hasło – nawet najbardziej skomplikowane i nieoczywiste – jest niewystarczające. To dlatego poważne instytucje, jak banki czy urzędy, wymagają od nas uwierzytelniania dwuetapowego – po wpisaniu hasła musimy jeszcze potwierdzić tożsamość np. kodem SMS lub w aplikacji mobilnej.

Niestety, jeśli użytkownik nie ma świadomości istnienia phishingu, może podać oszustom także kod SMS na fałszywej stronie, a tym samym udostępnić im wszystkie istotne dane. Odpowiedzią na ten problem jest klucz bezpieczeństwa U2F.

Czym są klucze bezpieczeństwa U2F?

U2F to urządzenie, które służy do uwierzytelniania dwuetapowego, zamiennie dla kodu SMS lub aplikacji mobilnej danego podmiotu. W przeciwieństwie do nich skutecznie chroni ono przed phishingiem – nawet kiedy użytkownik poda cyberprzestępcom wygenerowany w kluczu bezpieczeństwa kod, nie będą w stanie oni przejąć dostępu do Twojego konta np. w portalu społecznościowych.

Tego rodzaju urządzenie podpinasz do swojego komputera lub smartfona i przy jego pomocy generujesz kod, którym potwierdzasz drugi etap logowania. Tylko klucz bezpieczeństwa U2F skutecznie chroni Cię przed wyłudzeniem danych – nawet jeśli podasz kod z klucza na fałszywej stronie, będącej elementem cyberataku, Twoje konto
nie zostanie przejęte.

Jak działają klucze U2F?

Klucz U2F należy wpiąć w port USB podczas logowania – urządzenie generuje kod, z pomocą którego zalogujemy się do wybranego przez nas konta. Co istotne – każdorazowo generowany jest inny kod, który pasuje tylko do jednego procesu. Podczas logowania się do aplikacji, serwer weryfikuje czy posiadamy odpowiedni kod, który został wygenerowany za pośrednictwem klucza bezpieczeństwa.

U2F składa się z dwóch elementów: klucza prywatnego i klucza publicznego. Klucz publiczny wgrywa informacje do zewnętrznego serwisu, lecz dopiero wtedy, gdy użytkownik potwierdzi swoją tożsamość dotykając palcem urządzenia, a więc udostępniając mu swój odcisk palca. Wszystkie dane, które podaje
właściciel klucza są przetwarzane w prywatnej i w pełni bezpiecznej części urządzenia, co oznacza, że nie ma możliwości przejęcia ich.

Dodatkowo klucz działa w oparciu o pamięć write-only, co oznacza, że nie przechowuje żadnych istotnych informacji w obrębie urządzenia.

Które serwisy wspierają U2F?

Niestety, aby móc korzystać z kluczy bezpieczeństwa U2F, serwisy, do których chcemy się zalogować, muszą wspierać tego rodzaju rozwiązanie. Obecnie żaden polski bank nie współpracuje z kluczami bezpieczeństwa, uznając swoje wewnętrzne zabezpieczenia za wystarczające. Przy pomocy U2F możemy jednak logować się do wielu popularnych serwisów.

Znajdziesz wśród nich:
● Facebook,
● Instagram,
● Twitter,
● Gmail,
● Youtube,
● Dropbox,
● Microsoft.

Klucz U2F – jak działa, czyli wszystko, co musisz wiedzieć w pigułce

● klucze bezpieczeństwa U2F to jedyne urządzenie, chroniące w 100% przed phishingiem,
● klucz U2F generuje kod, który uwierzytelnia dwuetapowe logowanie się w zewnętrznych serwisach – zamiennie do SMS-a lub aplikacji mobilnej,
● posiadanie urządzenia nie eliminuje konieczności pamiętania podstawowych danych do logowania, jak hasło czy login,
● klucze bezpieczeństwa nie przechowują danych i haseł – nawet jeśli zgubimy więc swój klucz, nie musimy obawiać się, że utracimy dane wrażliwe.
● jeden klucz U2F może służyć do logowania do dowolnej liczby kont,
● by móc logować się z pomocą klucza bezpieczeństwa musimy robić to w serwisie wspierającym takie rozwiązanie,
● U2F jest skuteczną zaporą przed phishingiem – nie chroni jednak przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.