Bezpłatne skanery antywirusowe online – skaner plików online

W ramach zwiększenia bezpieczeństwa komputera i zgromadzonych na nim plików warto używać dedykowanych programów antywirusowych. Jednak jeśli Twój sprzęt nie posiada takiej ochrony, a obawiasz się, że mogło dojść do jego zainfekowania, możesz skorzystać ze …

Bezpłatne skanery antywirusowe online - skaner plików online

W ramach zwiększenia bezpieczeństwa komputera i zgromadzonych na nim plików warto używać dedykowanych programów antywirusowych. Jednak jeśli Twój sprzęt nie posiada takiej ochrony, a obawiasz się, że mogło dojść do jego zainfekowania, możesz skorzystać ze skanerów online. Dzięki tego typu działaniom będziesz w stanie wyłapać szkodliwe oprogramowania, które przedarły się do Twojego urządzenia. Jaki skaner plików online wybrać? Czy skanery antywirusowe dostępne w sieci są skuteczne? Sprawdź, jaki skaner online wybrać.

Skaner antywirusowy – co to?

Skaner antywirusowy online to usługa sieciowa korzystająca ze zdalnego serwera w celu uruchomienia kontroli. Dzięki temu wyeliminowane są wszystkie opóźnienia systemowe, jakie mogłyby wystąpić na Twoim urządzeniu. Co niezwykle istotne, bezpłatne rozwiązanie online sprawia, że nie musisz angażować się w płatną subskrypcję usługi. Kiedy warto skorzystać ze skanera online? Przede wszystkim wtedy, gdy Twój sprzęt nie jest wyposażony w dedykowany program antywirusowy, a Ty podejrzewasz, że Twoje urządzenie mogło zostać zainfekowane.

Czym najlepiej przeskanować komputer online?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych skanerów w wersji online. Nie wszystkie jednak spełniają oczekiwania swoich użytkowników i realnie pomagają w przypadku ewentualnego zainfekowania. Poniżej znajdziesz opis narzędzia, które jest w pełni bezpłatne i nie wymaga od użytkownika wcześniejszego pobierania.

Safety Detective – skaner luk w zabezpieczeniach

Safety Detective to pozbawiona jakichkolwiek opłat usługa chmurowa (nie wymaga pobierania), przy pomocy której użytkownik może przeskanować cały swój system pod kątem popularnych luk. Co ważne, po zakończeniu skanowania, narzędzie nie tylko wylistuje znalezione problemy, ale również wyjaśni, w jaki sposób możesz je rozwiązać. Główną zaletą rozwiązania jest szybki czas pracy i jednocześnie dokładność w działaniu. Nie jest ono jednak pozbawione wad. Jako główny minus Safety Detective można wskazać brak realnego rozwiązania problemu – narzędzie wskaże Ci tylko sposoby, jak sam możesz to zrobić.

Jak przeskanować plik online?

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do skanowania plików online, bez konieczności pobierania, jest Virus Total. Dzięki skanerowi Virus Total będziesz mógł zbadać i przeanalizować pliki i adresy URL, które wzbudzają Twoje podejrzenia. To darmowe rozwiązanie online, które działa na zasadzie odniesienia do obszernej bazy danych zawierającej wcześniej zdiagnozowane problemy. W celu zbadania problemu musisz wskazać link do konkretnego pliku lub samemu go przesłać, tak aby narzędzie mogło rozpocząć skanowanie oparte na ponad 50 najpopularniejszych silnikach antywirusowych. Pomimo tego, że narzędzie funkcjonuje jako kompletny skaner internetowy, to nie spełnia ono warunków pełnego skanowania systemu. Co prawda skaner antywirusowy plików online analizuje przesłane pliki w sposób szybki i sprawny, ale robi to tylko pojedynczo. W związku z tym, przesłanie i przeskanowanie większej ilości plików będzie z pewnością czasochłonne i w dłuższej perspektywie niezwykle uciążliwe. Aby temu zaradzić możesz skorzystać z dedykowanych rozszerzeń, dzięki którym Virus Total będzie kompatybilny z Twoją przeglądarką. W ten sposób możesz zbadać pliki zanim zdecydujesz się je pobrać na swoje urządzenie.

VTchromizer – rozszerzenie dla Google Chrome

Jeżeli przeglądarką, z której korzystasz na co dzień jest Google Chrome, skorzystaj z rozszerzenia VTchromizer, które skanuje pliki przy pomocy menu kontekstowego. Jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa określonego adresu URL kliknij na niego prawym klawiszem myszki i wybierz pozycję “Check with VirusTotal”. W ten sposób automatycznie rozpocznie się skanowanie adresu www lub linku do wskazanego pliku. W zaledwie kilka sekund otrzymasz raport zwrotny, który da Ci odpowiedź czy są one zainfekowane, czy bezpieczne dla Twojego urządzenia.

VTzilla – rozszerzenie dla przeglądarki Mozilla Firefox

Jeżeli w codziennym życiu korzystasz z przeglądarki Mozilla Firefox skorzystaj z rozszerzenia VTzilla, które umożliwi Ci skanowanie na trzy różne sposoby.

Pierwsza metoda:
Analogicznie do rozszerzenia dla Google Chrome, kliknij prawym klawiszem myszki w wybrany przez siebie link i wybierz pozycję “Scan with VirusTotal”. Po krótkim czasie na ekranie urządzenia wyświetli Ci się wynik badania.

Druga metoda:
W tym przypadku Virus Total zostaje zintegrowany z oknem pobierania w przeglądarce Mozilla Firefox. W momencie kliknięcia w link prowadzący do danego pliku, wyświetli się okno z pytaniem, co zamierzasz z nim zrobić – Otwórz lub Zapisz – a na liście pojawi się dodatkowa pozycja “Scan with Virus Total”. Na tym etapie wystarczy, że wybierzesz opcję skanowania i klikniesz OK. W końcowej fazie procesu, na ekranie Twojego urządzenie wyświetlony zostanie wynik skanowania.

Trzecia metoda:
Ostatni, trzeci sposób skanowania pozwoli Ci na zbadanie całej witryny www. Dodatek VTzilla utworzy bowiem pasek narzędzi bezpośrednio pod paskiem URL. W nim znajdziesz wiele przydatnych opcji, między innymi “Scan current site” – przeskanuj obecnie używaną stronę www. Jeżeli nie chcesz aby dodatkowy pasek narzędzi był aktywny przez cały czas, możesz go wyłączyć. W tym celu najedź na niego kursorem myszy i kliknij prawym klawiszem. Na pojawiającej się liście odnajdź pozycję “Virus Total Toolbar”, a następnie ją odznacz.