Ile kosztuje czyszczenie wentylatorów w komputerze – cena w 2022?

Specjaliści radzą, aby komputer stacjonarny czyścić przynajmniej raz w roku. A jeżeli używamy go bardzo intensywnie, nawet co pół. W środku komputera, na łopatkach wentylatora zbiera się kurz, który spowalnia działanie chłodzenia. Gdy temperatura wzrasta, …

Ile kosztuje czyszczenie wentylatorów w komputerze

Specjaliści radzą, aby komputer stacjonarny czyścić przynajmniej raz w roku. A jeżeli używamy go bardzo intensywnie, nawet co pół. W środku komputera, na łopatkach wentylatora zbiera się kurz, który spowalnia działanie chłodzenia. Gdy temperatura wzrasta, procesory pracują wolniej. Zapchany radiator i pełen kurzu wentylator to niebezpieczna mieszanka, która może doprowadzić nawet do zwarcia. Aby temu zapobiec, wystarczy regularnie czyścić komputer. To nie jest takie drogie!

Ile kosztuje czyszczenie wentylatorów PC?

Standardowa usługa czyszczenia wentylatorów PC to koszt 70 – 90 zł. Wraz z nią, najczęściej serwis proponuje wymianę pasty, cena 20 – 40 zł i taśmy termo-przewodzącej pod układami chodzonymi 30 – 45 zł. Czyszczenie wentylatorów pod ciśnieniem 90 – 150 zł

Od czego zależą koszty czyszczenia wentylatorów PC?

Przede wszystkim chodzi tu o stan w jakim jest komputer. Gdy nie był czyszczony od kilku lat, najpewniej będzie wymagał rozebrania i „odkurzenia” wszystkich wewnętrznych elementów 120 – 200 zł. Koszt czyszczenia obudowy to 20 – 50 zł. Z kolei demontaż układu chłodzenia i czyszczenie go to wydatek rzędu 70 – 110zł. Dodatkowa kontrola sprawności wentylatora mieści się w granicach 20 -45 zł.

Serwis może również zasugerować wymianę wentylatorów, jeżeli są one w naprawdę złym stanie albo nie spełniają już swojego zadania. Nowy wentylator kosztuje 199 – 399 zł. Podczas czyszczenia istnieje możliwość dołożenia kolejnego, aby wspomóc układ chłodzący. W takim wypadku koszt usługi to 50 – 70 zł. Jeżeli chcemy oddać sprzęt do czyszczenia „na szybko”, musimy liczyć się z dopłatą rzędu 50 – 150 zł. Niektóre firmy wykonują taką usługę również z dojazdem, jednak doliczyć 20 – 50 zł za dojazd i 70 – 150 zł za godzinę pracy serwisanta.

Teoretycznie, taką czynność możemy wykonać samodzielnie. Zestaw do czyszczenia wentylatorów można kupić w każdym sklepie z elektroniką. Kosztuje 15 – 35 zł. Oddanie komputera do serwisu gwarantuje wyczyszczenie go do stanu fabrycznego. Rzadko możemy coś takiego zrobić w domu.