Ile kosztuje odzyskanie danych i zdjęć – cena w 2022?

Wbrew pozorom, skasowanie plików na komputerze nie jest takie trudne jak się wydaje. Czasem można skasować je przez zupełny przypadek. A co, gdy były to istotne dokumenty albo cenne zdjęcia? Na szczęście istnieje możliwość odzyskania …

Ile kosztuje odzyskanie danych i zdjęć

Wbrew pozorom, skasowanie plików na komputerze nie jest takie trudne jak się wydaje. Czasem można skasować je przez zupełny przypadek. A co, gdy były to istotne dokumenty albo cenne zdjęcia? Na szczęście istnieje możliwość odzyskania danych i zdjęć. Najprościej, gdy były regularnie archiwizowane na dysku zewnętrznym. Trudniej, gdy trzeba je odzyskać z uszkodzonego nośnika danych. Dlatego też, gdy przez przypadek wcisnął się klawisz „delete”, jest rozwiązanie. Minus jest taki, że bywa niestety kosztowne.

Ile kosztuje odzyskanie danych i zdjęć?

Odzyskanie danych z porysowanej płyty CD 50 – 150 zł natomiast z pendrive 200 – 450 zł. Usunięcie plików przez użytkownika 200 – 1500zł, jednak już naprawa „bad sectors” wynosi 1000 – 2000zł. Odzyskiwanie z kart pamięci to koszt 100 – 1200 zł.

Od czego zależy koszt odzyskania danych i zdjęć?

Najważniejszą kwestią jest tu skala uszkodzenia nośnika danych. Im większe zniszczenia, tym koszty odzyskania danych i zdjęć będą wyższe, bo 200 – 2 500zł. Koszt jest uzależniony również od nośnika danych. Jeżeli doszło do fizycznego uszkodzenia głowic, albo też zatarcia łożyska lub powierzchni talerzy dysku, cena wyniesie 2200 – 4500 zł.

W przypadku gdy komputer uległ przepięciu w sieci lub tez zalaniu wodą, mógł również zostać uszkodzony dysk albo dyski w jednostce centralnej. W efekcie w procesie odzyskiwania danych będą brały udział wszystkie dyski i analogicznie wzrosną również koszty. Odzyskanie danych z dysku o pojemności 1TB to koszty rzędu 500 – 4000zł. To już samo w sobie pokazuje, że zakup osobnego dysku do archiwizacji danych zwyczajnie się opłaca.

Koszty odzyskiwania danych i zdjęć to również charakter usługi serwisu. Jeżeli zależy ci na czasie i chcesz mieć zrobione prawie na „już” dopłata będzie sięgać 200 – 250 zł. Podobnie z wykonaniem tej pracy w weekendy i dni wolne od pracy. Ta pozornie łatwa czynność serwisowa nie zawsze jest możliwa z dojazdem do klienta. Koszt takiej usługi do dodatkowe 35 – 50 zł.