Ile kosztuje wymiana karty graficznej – cena 2022?

Karta graficzna to jeden z najważniejszych elementów każdego laptopa. Z jednej strony odpowiada za jakość obrazu, z drugiej, umożliwia płynną pracę w różnego rodzaju programach graficznych. Postęp technologiczny sprawia, że o wymianie karty graficznej trzeba …

Ile kosztuje wymiana karty graficznej

Karta graficzna to jeden z najważniejszych elementów każdego laptopa. Z jednej strony odpowiada za jakość obrazu, z drugiej, umożliwia płynną pracę w różnego rodzaju programach graficznych. Postęp technologiczny sprawia, że o wymianie karty graficznej trzeba myśleć raz na dwa – trzy lata. I na szczęście, zazwyczaj nie jest to aż takie drogie. Koszt takiej usługi zależy od kilku parametrów i to nie tylko związanych z rodzajami procesora czy pamięci obrazu. Dużą rolę odgrywa również sam interfejs.

Ile kosztuje wymiana karty graficznej?

Sama usługa wymiany graficznej to koszt 150 – 350 zł. Do tego należy doliczyć nową kartę graficzną, której koszt to 900 – 2 700 zł. Naprawę starej karty graficznej znajdziesz już w cenie 250 – 500 zł. Dodatkowe specjalne czyszczenie to 120 – 150 zł. 

Od czego zależy cena wymiany karty graficznej?

Dużo zależy od samego laptopa. Jeżeli wymiana karty graficznej nie wymaga rozebrania całego sprzętu, cena z pewnością będzie niższa. Gdy jednak jest sporo pracy, koszt usługi wzrośnie o 50 – 150 zł. Kolejna sprawa, to powiększenie zasobów karty lub wpięcie dodatkowej. Podkręcenie procesora czy powiększenie pamięci obrazu również wiąże się z dodatkowymi kosztami 150 – 550 zł. Warto o tym pomyśleć, jeżeli karta graficzna jest naszym narzędziem pracy. 

Alternatywą może być naprawa karty graficznej, jednak nie uda się to w każdym przypadku. Mimo, że naprawa w ogólnym rozrachunku jest tańsza o 100 – 150 zł, to jednak nie wszystko da się uratować specjalistycznym sprzętem lutowniczym. Gdy karta jest już starszej generacji, nie warto jej naprawiać.

Kolejne opłaty zostaną naliczone za usługę ekspres czy też z dojazdem do klienta. Wtedy trzeba liczyć się z rachunkiem większym o 150 – 250 zł. Wybierając serwis, trzeba również mieć na uwadze, że nie wszystkie wymieniają bardziej specjalistyczne karty graficzne. Dzieje się tak chociażby w przypadku laptopów i komputerów gamingowych. Ze względu na specyfikę, mają one inne rozwiązania techniczne a co za tym idzie, również nieco odmienne sposoby wymiany.