Ile kosztuje naprawa układu chłodzenia – cena w 2022?

Zarówno komputery stacjonarne jak i laptopy wciąż wymagają dobrej wentylacji i odpowiedniego chłodzenia. O ile w przypadku zwykłego PC nie jest to problem, o tyle laptopy wymagają większej troski. I to właśnie w ich przypadku …

Ile kosztuje naprawa układu chłodzenia

Zarówno komputery stacjonarne jak i laptopy wciąż wymagają dobrej wentylacji i odpowiedniego chłodzenia. O ile w przypadku zwykłego PC nie jest to problem, o tyle laptopy wymagają większej troski. I to właśnie w ich przypadku najczęściej wymagana jest naprawa układu chłodzenia. Z pewnością zauważysz, że sprzęt mocno się nagrzewa i wentylatory pracują głośno. Wtedy czas na diagnostykę i ewentualną naprawę. Tylko ile to kosztuje?

Ile kosztuje naprawa układu chłodzenia?

Czyszczenie układu chłodzenia to koszt 50 – 120 zł. Ta sama czynność z pomocą ultradźwięków to 90 – 160 zł. Czasem dochodzi wymiana na nowy wentylator 80 – 120 zł. Dołożenie kolejnego segmentu układu chłodzenia w komputerze stacjonarnym 50 – 90 zł. 

Od czego zależy naprawa układu chłodzenia?

Jedną z najważniejszych kwestii jest stan sprzętu. Jeżeli jest to komputer stacjonarny, cena wynosi 50 -100zł. Gdy jednak jest to laptop, dostęp do układu chłodzenia może być utrudniony. Wtedy koszty wzrastają do 80 – 120 zł. W sytuacji gdy układ chłodzenia wymaga dodatkowego czyszczenia, do ceny dolicz 50 – 100 zł. 

Zupełnie inne kwoty będą, gdy układ chłodzenia wymaga wymiany. Wtedy do kosztów serwisowych musisz dołożyć również wartość nowego sprzętu. Standardowy wentylator to wydatek rzędu 79 – 129 zł. Najwięcej, bo 150 – 200 zł kosztują części układu chłodzenia do laptopa gamingowego. Gdy komputer PC jest bardzo wymagający, można dołożyć kolejne systemy chłodzenia. Koszt to 70 – 130zł. W przypadku laptopów taka usługa jest raczej niedostępna – brakuje miejsca na kolejne wentylatory.

Osobną kwestią jest czas wykonania usługi. Serwisy komputerowe często mają w swojej ofercie działania ekstra. Jednak za usługę naprawy układu chłodzenia naliczają dodatkowe opłaty 25 – 75 zł. Zdarza się, że tego rodzaju działania serwisowe są możliwe z dojazdem do klienta. Usługa naprawy z dojazdem to koszty zwiększone o 100 – 250 zł. Nie wszystkie serwisy jednak wykonują taką usługę, warto więc wcześniej zadzwonić i dopytać.