Jak sprawdzić hasło do WiFi na smartfonie i komputerze?

Z każdej strony docierają do nas informacje o tym, jak istotne jest tworzenie skomplikowanych, a co za tym idzie bezpiecznych haseł. Kwestia ta tyczy się nie tylko kont bankowych czy dostępu do poczty, ale także …

Jak sprawdzić hasło do WiFi na smartfonie i komputerze

Z każdej strony docierają do nas informacje o tym, jak istotne jest tworzenie skomplikowanych, a co za tym idzie bezpiecznych haseł. Kwestia ta tyczy się nie tylko kont bankowych czy dostępu do poczty, ale także domowego czy firmowego WiFi. Niestety złożone z wielu znaków, cyfr i liter kombinacje nie sprzyjają zapamiętywaniu haseł dostępowych, a co za tym idzie utrudniają podanie dostępu do sieci gościom czy
podłączenie do niej nowego urządzenia. Nie pamiętasz hasła do WiFi i chcesz je szybko sprawdzić? Podpowiadamy, jak to zrobić na różnych urządzeniach!


Hasła do WiFi to istotny element bezpieczeństwa sieci – zgodnie z rekomendacjami specjalistów powinny być maksymalnie skomplikowane, złożone z wielu liter, ich kombinacji z cyframi i znakami specjalnymi. Należy je także regularnie modyfikować, bo sprzyja to zachowaniu bezpieczeństwa dostępu do sieci i przechowywanych w jej obrębie danych. Niestety nie sprzyja to ich zapamiętywaniu. Sprawdź, jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na komputerze, telefonie i routerze!

Sprawdzamy hasło do WiFi na routerze

Za najłatwiejszą metodę weryfikacji hasła do WiFi jest uznawana ta, opierająca się na sprawdzeniu go na routerze, który obsługuje bezprzewodową sieć, do której chcemy się przyłączyć. Dostępne na rynku urządzenia w większości działają w oparciu o obsługę standardu WiFi Protected Setup, który umożliwia połączenie się z siecią internetową nie tylko poprzez wpisanie hasła, ale także po wprowadzeniu kodu, który podany jest na nalepce znamionowej.

Najczęściej taki schemat postępowania wymaga od nas wciśnięcia przycisku na routerze, który uaktywni WPS, a następnie wprowadzenie w urządzeniu, które chcemy przyłączyć do sieci kodu z nalepki. Zwykle tego rodzaju kody mają charakter długich i
skomplikowanych ciągów znaków, dlatego nie sposób używać ich na co dzień. Po jednorazowym wpisaniu tego rodzaju “zastępczego” hasła możemy jednak zapamiętać je w urządzeniu i uniknąć konieczności wprowadzania go ponownie.

Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na komputerze?

Jesteś posiadaczem komputera z Windows?Jak sprawdzić hasło do WiFi na tego rodzaju systemie operacyjnym? Tłumaczymy.

Windows – jak sprawdzić hasło do WiFi?

Weryfikacja hasła do WiFi na komputerach z systemem Windows jest bardzo łatwa – musimy jednak być zalogowani na koncie administratora tego systemu. Można dokonać jej z poziomu Panelu Sterowania lub poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę sieci obok zegarka, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu systemowego.

W celu weryfikacji hasła WiFi na systemie Windows należy kliknąć kolejno:

 1. Centrum sieci i udostępniania,
 2. Właściwości sieci bezprzewodowych,
 3. Zabezpieczenia,
 4. Pokaż znaki.

Tego rodzaju działanie pozwoli Ci “odsłonić” hasło, które wcześniej było ukryte pod kropkami.

Jak sprawdzić WiFi na Macu?

Weryfikacja hasła na komputerze z systemem operacyjnym macOS jest bardzo wygodna.
Chcąc sprawdzić, jak brzmi zabezpieczający sieć ciąg znaków, wybierz kolejno:

 1. Ustawienia systemowe,
 2. WiFi,
 3. Sieć, do której hasło chcesz sprawdzić, klikając w nią prawym przyciskiem myszy.

Tego rodzaju postępowanie umożliwia skopiowanie hasła do schowka i przekazanie go dalej

 • kolejnym użytkownikom, którzy chcą się do sieci przyłączyć.

Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w telefonie?

Hasło do sieci internetowej możesz także w wygodny sposób sprawdzić na swoim urządzeniu mobilnym, kiedy np. nie masz pod ręką komputera – zweryfikuj schemat postępowania wyjaśniającego, jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w telefonie?

Android – jak sprawdzić hasło do WiFi?

Zastanawiasz się, jak udostępnić hasło do WiFi na telefonie z systemem operacyjnym Android?

Chcąc przekazać hasło innej osobie wystarczy postępować według poniższej instrukcji.

 1. Przejdź do Ustawień telefonu,
 2. Odszukaj listę zapisanych dla urządzenia sieci WiFi,
 3. Wskaż konkretny identyfikator sieci,
 4. Po otwarciu nowego okna będziesz mógł podejrzeć hasło do sieci – w tym celu konieczna może być autoryzacja polegająca na podaniu kodu do odblokowywania urządzenia lub np. odcisku palca,

iPhone – jak sprawdzić hasło do WiFi?

W przypadku urządzeń mobilnych firmy Apple schemat postępowania, w celu uzyskania hasła do WiFi, wygląda bardzo podobnie, jak w wersji urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android. Jeśli więc chcesz sprawdzić hasło do sieci WiFi, do której przyłączony jest Twój iPhone, by móc podłączyć do niej inny sprzęt lub podyktować kod innej osobie, postępuj według poniższej instrukcji.

 1. Przejdź do ustawień WiFi,
 2. Wejdź w informacje na temat sieci, do której podłączone jest urządzenie, wybierając symbol litery i,
 3. W górnej części ekranu pojawi się ukryte hasło, które odblokujesz przy pomocy kodu, Touch lub Face ID,
 4. Po weryfikacji tożsamości zobaczysz hasło oraz będziesz miał możliwość skopiowania go.

Tak, jak w wielu przypadkach, amerykański gigant proponuje jednak łatwiejsze rozwiązanie, dedykowane rzecz jasna tylko dla użytkowników telefonów Apple. Kiedy do sieci WiFi, do której podłączony jest nasz iPhone, będzie chciał przyłączyć się inny użytkownik sprzętu Apple, na telefonie pojawi nam się komunikat o możliwości dopuszczenia go do sieci.

Tym sposobem jednym przyciskiem możemy umożliwić przyłączenie się do Internetu innemu iPhone’owi – bez konieczności dyktowania skomplikowanego hasła.