Jak włączyć tryb incognito?

Tryb incognito, inaczej tryb prywatny, znany jest chyba każdemu użytkownikowi Internetu. Uważany za bezpieczną opcję, zapewniającą anonimowość w sieci, jest często wybierany przez internautów. Jak się jednak okazuje, używając trybu incognito nie jesteśmy wcale tak …

Jak włączyć tryb incognito?

Tryb incognito, inaczej tryb prywatny, znany jest chyba każdemu użytkownikowi Internetu. Uważany za bezpieczną opcję, zapewniającą anonimowość w sieci, jest często wybierany przez internautów. Jak się jednak okazuje, używając trybu incognito nie jesteśmy wcale tak bezpieczni, jak nam się wydaje.

Jak włączyć tryb incognito? Co daje tryb incognito użytkownikowi? Sprawdź, czy warto korzystać z trybu prywatnego podczas korzystania z sieci.

Co to jest tryb incognito?

Tryb incognito jest rozwiązaniem, które umożliwia internautom przeglądanie stron www z zachowaniem częściowej prywatności. Wbrew wciąż popularnej opinii, tryb incognito nie sprawi, że nasze działania w Internecie nie pozostawią żadnych śladów. Tryb prywatny sprawia, że strony internetowe, które odwiedzasz nie będą widoczne w historii przeglądarki, frazy, które wpisano w przeglądarce również nie będą archiwizowane, tak jak loginy, hasła czy inne informacje wpisane w formularzach oraz pliki cookies. Nie zmienia to jednak faktu, że Twoja aktywność w Internecie nadal będzie widoczna dla operatora sieci oraz dostawcy Internetu, z usług którego korzystasz, a stworzone zakładki i pobrane pliki zostaną
zachowane.

Czy korzystanie z trybu incognito jest bezpieczne?

Oprócz wskazanych powyżej aspektów dotyczących anonimowości podczas korzystania z trybu incognito, pozostaje jeszcze kwestia najważniejsza – bezpieczeństwo. Niestety, tryb incognito nie chroni Cię przed atakami hakerów i złośliwym oprogramowaniem, dlatego podczas korzystania z sieci bądź czujny i uważnie sprawdzaj linki, w które klikasz.

Dlaczego warto korzystać z trybu incognito?

Tryb prywatny dla wielu osób jest jednoznaczny z odwiedzaniem stron www dla dorosłych.


Jednak jest również wiele innych sytuacji, w których zaleca się jego używanie, między innymi gdy:
● korzystasz z cudzego komputera – w tym przypadku właściciel sprzętu nie będzie
mógł sprawdzić w historii, jakie strony www odwiedzałeś,


● logujesz się na ważne strony www, np. banku na obcym sprzęcie – dane logowania są niezwykle ważne i powinniśmy odpowiednio je chronić. Dlatego, jeśli korzystasz z cudzego laptopa i chcesz zalogować się na na przykład na stronę Twojego banku, zawsze korzystaj z trybu incognito. Dzięki niemu Twój login i hasło nie zostaną zapisane na urządzeniu i nie będziesz musiał również martwić się o kwestie
bezpiecznego wylogowania – w tym celu wystarczy zamknąć okno przeglądarki (automatycznie zostaniesz wylogowany),


● nie chcesz, aby inni użytkownicy sprzętu wiedzieli jakie strony www przeglądasz – współdzielisz komputer, tablet, a może laptop z drugą osobą? Nie chcesz aby miała ona dostęp do Twojej historii przeglądania i haseł? Skorzystaj z trybu prywatnego, który pozwoli Ci zachować prywatność.

Jak wejść na tryb incognito?

Sposób uruchomienia trybu prywatnego jest ściśle zależny od przeglądarki www, z jakiej korzystasz. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak włączyć tryb incognito z podziałem na konkretne przeglądarki.

Jak włączyć tryb incognito – chrome

Krok 1: W prawym górnym rogu kliknij w ikonkę trzech kropek – menu.

Krok 2: Z rozwijanej listy wybierz pozycję “Nowe okno incognito”.

Możesz również skorzystać ze skrótu klawiszowego: Ctrl + Shift + N.

Jak włączyć tryb incognito – Mozilla Firefox

Krok 1: W prawym górnym rogu kliknij w ikonkę menu.


Krok 2: Z rozwijanej listy wybierz pozycję “Nowe okno prywatne”.


Możesz również skorzystać ze skrótu klawiszowego: Ctrl + Shift + P.

Jak włączyć tryb incognito – Opera

Krok 1: W prawym górnym rogu kliknij w ikonkę “O” – menu.


Krok 2: Z rozwijanej listy wybierz pozycję “Nowe okno prywatne”.


Możesz również skorzystać ze skrótu klawiszowego: Ctrl + Shift + N.

Jak włączyć tryb incognito – Safari

Krok 1: W lewym górnym rogu, na pasku menu, kliknij w ikonkę “Plik”.


Krok 2: Z rozwijanej listy wybierz pozycję “Nowe okno prywatne”.


Z trybu incognito/prywatnego możesz korzystać na wszystkich urządzeniach obsługujących przeglądarki www – komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i komórkach.

Jak zabezpieczyć się w sieci?

Wiemy już, że tryb prywatny to nie wszystko. Incognito nie zapewni nam pełnego bezpieczeństwa w sieci i anonimowości. Warto więc skorzystać z dodatkowych wtyczek i aplikacji, które zadbają o Twoje bezpieczeństwo. Google oferuje swoim użytkownikom kilka wtyczek, które wspierają pracę trybu incognito. Jedną z nich jest AdBlockPlus, który jak sama nazwa wskazuje, blokuje wyświetlanie reklam. Polecane są również NoScript (umożliwia włączanie/wyłączanie skryptów) oraz Track me not (pozwala na zablokowanie aplikacjom możliwości zbierania i śledzenia Twoich danych przeglądania). Ponadto warto
również przekonać się do korzystania z VPNa, który sprawi, że Twój adres IP zostanie ukryty albo stosować wirtualną sieć Tor, która sprawia, że analiza ruchu konkretnego użytkownika w sieci jest niemożliwa.