W dzisiejszych czasach sporą część naszego życia spędzamy online. Oglądamy filmy i seriale, słuchamy muzyki, komunikujemy się z bliskimi, czy też po prostu przeglądamy portale społecznościowe. Zależy nam więc na tym, aby nasze połączenie sieciowe było sprawne i szybkie. Czym jest ping? Jak zbadać prędkość swojego Internetu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.
Co to jest ping w szybkości Internetu?
Komfortowe korzystanie z Internetu jest ściśle zależne od jego prędkości i stałości łącza. W celu sprawdzenia szybkości połączenia sieciowego wykonuje się tak zwany ping test. Jednak czym jest sam ping? Ping (z angielskiego RTT / latency) to wskaźnik, który w milisekundach obrazuje opóźnienia w przepływie informacji pomiędzy komputerem a wybranym serwerem w Internecie. Z założenia, im wyższą wartość osiąga ping, tym wolniejsze jest Twoje połączenie sieciowe. Przyczyną tego zjawiska może być większa odległość serwera lub utrudniona trasa przesyłu danych, kiedy sygnał musi pokonać na swojej drodze więcej routerów. W związku z tym, najlepszą wartość wskaźnika ping uzyskasz korzystając z kablowego połączenia internetowego, najlepiej aby było to łącze światłowodowe.

O czym świadczy wysoki ping?
Jeżeli Twój ping jest wysoki, oznacza to większe opóźnienia w przepływie danych między Twoim komputerem a serwerem, z którego korzystasz. Zjawisko to jest szczególnie uciążliwe dla graczy, ponieważ niestabilne połączenie internetowe skutecznie utrudnia rozgrywkę. W związku z tym, im niższą wartość posiada ping, tym lepiej dla użytkownika. Należy jednak pamiętać, że ping to nie jedyny wskaźnik, który powinniśmy kontrolować. Równie istotne dla prędkości i sprawności naszego łącza internetowego są download i upload:
- Download to prędkość z jaką pobierane są dane. Wyrażany jest w megabitach na sekundę i zgodnie z zasadą (w przeciwieństwie do ping) im wyższa jest jego wartość tym lepiej dla użytkownika. Jeśli jesteś jedynym użytkownikiem swojej sieci, to zdecydowanie wystarczającą będzie dla Ciebie wartość w okolicach 30 Mb/s. Jeśli natomiast z WiFi korzysta kilka osób powinna być ona adekwatnie wyższa. Na przykład, jeśli z sieci korzystają jednocześnie trzy osoby, download powinien wynosić około 100 Mb/s. Dzięki takiej wartości, wszyscy użytkownicy będą cieszyć się tak samo szybkim Internetem, co realnie przekłada się między innymi na jakość oglądanych treści wideo. Jeśli chcesz sprawdzić wartość wskaźnika Download swojego Internetu możesz skorzystać między innymi z dedykowanych stron www oferujących odpowiednie narzędzie – na przykład speedtest.net.
- Drugą istotną wartością w kontekście jakości Internetu jest upload. Wskaźnik, również wyrażany w megabitach na sekundę, określa prędkość, z jaką wysyłane są dane do sieci. W ostatnich latach zyskał on na popularności, głównie ze względu na spopularyzowanie pracy zdalnej i nauki online. W tych przypadkach prędkość wysyłania danych ma ogromne znaczenie. Za tę zadowalającą użytkownicy uznają wartość równą około 30 Mb/s.
Jaki powinien być ping?
Jak już wcześniej wspomniano, im niższa wartość ping tym lepiej. Jednak najbardziej wymagający użytkownicy za zadowalającą wartość ping uznają już tą oscylującą w okolicach 10 ms, choć poziom w okolicach 20 ms jest również dobrą wartością do wykonywania podstawowych czynności z udziałem sieci, takich jak oglądanie filmów, czy nauka i praca online. Przyzwoita wielkość opóźnień – do 50 ms – również jest wartością, która dla wielu osób będzie wystarczająca, ale zdecydowanie zbyt wysoka, jeśli zależy nam na przykład na graniu w gry online. W tym przypadku wysokość opóźnień może nawet całkowicie uniemożliwić użytkownikowi grę.
Jak wykonać polecenie ping w systemie Windows 10?
Aby zbadać połączenie internetowe między Twoim komputerem a tak zwanym hostem docelowym, czyli na przykład serwerem, wykonaj polecenie ping. W tym celu postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
Krok 1: W polu wyszukiwania wpisz CMD (inaczej określane mianem wiersza poleceń).

Krok 2: Otwórz wiersz poleceń.

Krok 3: W pojawiającym się na ekranie czarnym oknie wpisz: ping ……………. .pl (w miejsce kropek wpisz nazwę domeny).

Krok 4: Po pewnym czasie na ekranie wyświetli się wynik badania. Jeśli nie jesteś w stanie sam go odczytać, możesz wykonać zrzut ekranu przy pomocy dedykowanego klawisza PrntScrn przy jednoczesnym wciśnięciu klawisza z logo Windows. Taki zrzut możesz przekazać do analizy specjalisty.