Ile kosztuje konserwacja komputera – cena w 2022?

Komputer to sprzęt, który używamy właściwie codziennie. Jedni taktują go tylko jako narzędzie pracy, inni do oglądania filmów czy przeglądania internetu. Pewne jednak jest to, że komputer raz na rok trzeba oddać do przeglądu i …

Ile kosztuje konserwacja komputera

Komputer to sprzęt, który używamy właściwie codziennie. Jedni taktują go tylko jako narzędzie pracy, inni do oglądania filmów czy przeglądania internetu. Pewne jednak jest to, że komputer raz na rok trzeba oddać do przeglądu i konserwacji. Serwisant fachowym okiem zobaczy, co jest do poprawienia a gdzie trzeba przeprowadzić typowe prace konserwacyjne. W tym przypadku jest jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać niż leczyć. Koszty nie są aż tak wysokie!

Ile kosztuje konserwacja komputera?

Diagnoza dysku twardego, pamięci RAM, grafiki oraz karty dźwiękowej to koszt 50 – 120 zł. Konserwacja wentylatorów wraz z wymianą pasty termo- przewodzącej 100 – 180 zł. Prace związane z konserwacją laptopa to cena rzędu 100 – 220 zł.

Od czego zależą koszty konserwacji komputera?

Jeżeli komputer jest naszym narzędziem pracy, to zwykle chcemy aby prace konserwacyjne były przeprowadzone względnie szybko i poza godzinami naszej pracy. Usługę konserwacji komputera w dni wolne od pracy i weekendy ma sporo serwisów komputerowych, jednak w tym przypadku dopłata do usługi to 50 – 250 zł. Dodatkowo, jeżeli serwisant ma przyjechać do miejsca wskazanego przez zlecającego, koszty wzrosną o 25 – 50 zł. Kolejno praca serwisanta poza firmą to cena rzędu 100 – 120 zł za godzinę pracy.

Kolejne koszty pojawiają się w przypadku konieczności wykonania określonych czynności konserwacyjnych. Poza oczywistym czyszczeniem i wymianą pasty termo – przewodzącej, czasem trzeba wymienić pewne komponenty. Najczęściej jest to wentylator albo klawiatura – te elementy zużywają się najbadziej. Do ostatecznego rachunku za konserwację komputera trzeba też doliczyć te związane z rodzajem sprzętu. Komputery stacjonarne zwykle nie są trudne w konserwacji, jednak z laptopem może być większy problem. Im większy jest problem ze ściągnięciem obudowy i poszczególnych części, tym cena jest wyższa o 50 – 150 zł. Oczywiście konserwacja w warunkach domowych również jest możliwa, jednak nigdy nie zrobimy tego tak fachowo jak w profesjonalnym serwisie.