Ile kosztuje naprawa napędu w komputerze – cena w 2022?

W czasach, gdy wszyscy przechodzą na chmury danych, wciąż jeszcze potrzebne są działające napędy w komputerach i laptopach. Wiele instytucji a nawet firm produkujących sprzęt elektroniczny, to właśnie na płytach podaje instrukcje obsługi i wszelkiego …

Ile kosztuje naprawa napędu w komputerze

W czasach, gdy wszyscy przechodzą na chmury danych, wciąż jeszcze potrzebne są działające napędy w komputerach i laptopach. Wiele instytucji a nawet firm produkujących sprzęt elektroniczny, to właśnie na płytach podaje instrukcje obsługi i wszelkiego rodzaju sterowniki. Warto więc mieć taki napęd w swoim komputerze. I nie przejmować się, jeżeli przestanie działać. Wymiana czy naprawa nie jest aż tak kosztowna!

Ile kosztuje naprawa napędu w komputerze?

Najczęściej naprawa sprowadza się do czyszczenia soczewki lasera w napędzie optycznym 40 – 80 zł. Może również dojść do wymiany napędu optycznego 50 – 100 zł. Dodatkowym kosztem może być wymiana napędów optycznych 40 – 90 zł. Nowy napęd 150 – 300 zł.

Od czego zależy koszt naprawy napędu w komputerze? 

Przede wszystkim potrzebna jest dobrze postawiona diagnoza. Awaria napędu w komputerze niekoniecznie musi kończyć się wymianą całego sprzętu. Standardową wycenę większość serwisów robi bezpłatnie. Dużo zależy również od jakości posiadanego sprzętu. Im droższy, tym więcej budżetu musisz przekazać na nowe części do napędu. 

Kolejny aspekt to czas, jaki przeznaczono na naprawę. Trzeba mieć świadomość, że naprawa napędu w komputerze w trybie pilnym, na cito, będzie odpowiednio drożej kosztować. Wynosi to 100 – 180 zł. Wymiana napędu w laptopie to koszt 80 – 120 zł, nie jest więc tańsza niż w komputerze stacjonarnym. Wiele serwisów oferuje również naprawę w miejscu awarii, z dowozem do klienta. O ile w większych aglomeracjach usługa ta kosztuje 30 – 60 zł, o tyle w mniejszych miasteczkach, już 120 – 150 zł. 

Pojawia się więc zasadne pytanie, czy w dzisiejszych czasach naprawa napędu w komputerze po prostu się opłaca. Teoretycznie większość ważnych informacji możemy pobrać z wirtualnej chmury. Jednak, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, warto mieć przynajmniej jeden działający napęd. Instytucje państwowe, takie jak ZUS, US czy Urząd Miasta, wciąż lubią przesyłać dane na płytach CD.