Ile kosztuje naprawa zalanego sprzętu komputerowego – cena w 2022?

Powiedzmy sobie szczerze – zalanie laptopa czy komputera może zdarzyć się każdemu. Czasem przez nieuwagę, częściej działając impulsywnie, przewracamy kubek czy szklankę z płynem. Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj sprzęt jest do odratowania. Ta …

Ile kosztuje naprawa zalanego sprzętu

Powiedzmy sobie szczerze – zalanie laptopa czy komputera może zdarzyć się każdemu. Czasem przez nieuwagę, częściej działając impulsywnie, przewracamy kubek czy szklankę z płynem. Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj sprzęt jest do odratowania. Ta gorsza, że to niestety trochę kosztuje. Wszystko zależy od kilku ważnych czynników, takich jak skala problemu, model laptopa i czas, w którym nasz komputer ma znowu działać. 

Ile kosztuje naprawa zalanego sprzętu?

Usługa osuszania po wodzie to koszt 100 – 500 zł. Zalanie komputera słodkim napojem wiąże się z większymi kosztami 300 – 700 zł. Do ceny usługi doliczyć należy również ewentualne koszty wymiany uszkodzonego sprzętu. Diagnoza jest zazwyczaj bezpłatna.

Od czego zależy cena naprawy zalanego sprzętu?

Zalany sprzęt wiąże się również z uszkodzeniami mechanicznymi poszczególnych części. Do najczęściej wymienianych należy klapa matrycy 200 – 500 zł oraz dolna obudowa laptopa bez naruszenia płyty głównej 100 – 120 zł. Jeżeli trzeba również naruszyć płytę główną, koszt wynosi 250 – 500 zł. Często dochodzi również do wymiany klawiatury 120 – 150 zł, a także touchpada 100 – 150 zł. Niezwykle rzadko dochodzi jednak do całkowitego uszkodzenia twardego dysku komputera. Odzyskiwanie danych to koszt 700 – 1000 zł. 

Niektóre serwisy mają w swojej ofercie szybkie osuszanie. jest ono możliwe tylko pod określonymi warunkami. I choć wtedy czas oczekiwania na zalany sprzęt jest o wiele krótszy, to cena samej usługi wzrasta o 100 – 200 zł. Do wykonania tej czynności poza godzinami pracy serwisu również trzeba dopłacić 50 – 100 zł. 

W zależności od tego, jakim płynem zalejemy sprzęt, do całości musimy doliczyć również czyszczenie płyty głównej. Jest to możliwe dzięki użyciu profesjonalnych myjek ultradźwiękowych. Koszt to 300 – 350 zł. Po zalaniu konieczne jest również wymiana modułów zasilania, aby uniknąć ewentualnego zwarcia. Cena takiej usługi to 50 – 70 zł plus koszt nowych podzespołów.