Ile kosztuje wsparcie dla Windows 7 – cena 2022?

Kiedy w 2019 roku Microsoft ogłosił, że wycofuje się ze wsparcia oprogramowania Windows 7, wielu użytkowników komputerów obawiało się, co dalej. Stanęli przed wyborem – albo nowy komputer z innym oprogramowaniem, albo wykupienie wsparcia dla …

Ile kosztuje wsparcie dla Windows 7

Kiedy w 2019 roku Microsoft ogłosił, że wycofuje się ze wsparcia oprogramowania Windows 7, wielu użytkowników komputerów obawiało się, co dalej. Stanęli przed wyborem – albo nowy komputer z innym oprogramowaniem, albo wykupienie wsparcia dla Windows 7. Druga opcja jest wyraźnie droższa i nie zawsze się opłaci, szczególnie firmom. Roczne opłaty z tego tytułu są uzależnione od ilości komputerów na oprogramowaniu Windows 7. 

Ile kosztuje wsparcie dla Windows 7?

Zakup dodatkowych licencji na jeden rok to 200 dolarów, czyli 750 – 780 zł. Na każdy komputer należy wykupić osobną. Cena przedłużonego wsparcia dla wersji Windows 7 Enterprise jest o połowę tańsza, 325 – 350 zł. 

Od czego zależy cena wsparcia dla Windows 7

Pierwszym krokiem musi być ściągnięcie specjalnie dedykowanej aktualizacji, pod nazwą Security Updates Licensing Preparation Package, z numerem KB4538483. Oprogramowanie to jest bezpłatne, jednak wymaga pracy administratora. Koszt takiej usługi informatycznej w Warszawie to 25 – 50 zł. Następnie należy wykupić wsparcie na stronie Microsoft. Wiąże się to z kolejnymi godzinami pracy informatyka 150 – 200zł. 

Powstaje więc pytanie, czy nie jest korzystniej zainwestować w nowe oprogramowanie, chociażby Windows 10. Koszt zakupu od 480 zł. Cena jest uzależniona od ilości komputerów na których będzie on zainstalowany. Jak czytamy jednak na stronie Microsoft, popularna “dziesiątka” może liczyć na bezpłatne wsparcie do 14 października 2025 roku. Może być więc to inwestycja tylko na trzy lata.

Jeżeli zostawimy swój komputer bez wsparcia ze strony Microsoft, pozornie nic się nie zmieni. Nie będą jednak trwały prace nad poprawianiem systemu, a w konsekwencji, komputer będzie bardziej narażony na potencjalne ataki hakerów. Do tego wraz z biegiem czasu, sam komputer będzie coraz wolniej działał, a wszystkie nowe programy mogą nie być w pełni kompatybilne.