Ile kosztuje odzyskiwanie danych z RAID – cena w 2022?

Czasem uszkodzeniu ulega dysk macierzy RAID. Bywa, że problem powstaje z powodu przepięć elektrycznych. Często również powstają podczas odbudowy macierzy i awarii kontrolerów. Odzyskiwanie danych z RAID jest jak najbardziej możliwe, jednak nie warto robić …

Ile kosztuje odzyskiwanie danych z RAID

Czasem uszkodzeniu ulega dysk macierzy RAID. Bywa, że problem powstaje z powodu przepięć elektrycznych. Często również powstają podczas odbudowy macierzy i awarii kontrolerów. Odzyskiwanie danych z RAID jest jak najbardziej możliwe, jednak nie warto robić tego samemu. Nawet, jeżeli mamy wiedzę informatyczną, to często nie dysponujemy odpowiednim sprzętem koniecznym do bezpiecznych prac na dysku. Taka usługa informatyczna kosztuje. Jednak za odzyskanie danych niestety trzeba czasem słono zapłacić.

Ile kosztuje odzyskiwanie danych z RAID?

Rekonstrukcja macierzy RAID zawierająca koszt naprawy i odzyskania danych z uszkodzonego dysku wynosi 1 500 – 6 000zł. Odzyskanie danych z serwerów NAS zlecimy w cenie 1 000 do 8 000zl, a z serwerów SAN 10 000 – 60 000zł. Wycena jest bezpłatna.

Od czego zależą koszty odzyskiwania danych z RAID?

Jeżeli życzymy sobie, aby wycena została wykonana po godzinach lub w dni wolne od pracy, do kwoty bazowej musimy doliczyć 1 000 – 5 000 zł. Wymontowanie samego dysku z laptopa, komputera, NAS lub serwera zazwyczaj jest gratis. Kolejny aspekt to rodzaj macierzy RAID. Rekonstrukcja macierzy RAID 10 obejmująca również koszt naprawy i odzyskania danych z uszkodzonego dysku to koszt 1 500 – 6 000 zł. Taka sama czynność przy macierzy RAID 50 i 60 jest droższa o 1 000 zł. Podobne prace nad macierzami o wielkich pojemnościach lub z wieloma dyskami, to już cena 4 000 – 50 000 zł.

Jeżeli zależy nam na czasie, wiele serwisów ma usługi 24/h. Jednak w tym przypadku musimy doliczyć kolejne 1 000 – 2 500zł ekstra. Wiele zależy od samego charakteru uszkodzenia. Awaria kontrolerów to dodatkowy koszt 500 – 1 000 zł. Logiczne uszkodzenie systemu plików sprawia, że cena wzrasta o 120 -200 zł. Błędy powstałe przy odbudowie macierzy to dopłata 50 – 1 500 zł, w zależności od skali problemu i czasu, jaki trzeba na niego poświęcić.

Przy odzyskiwaniu danych z RAID nie warto polegać jedynie na własnych umiejętnościach. Profesjonalne serwisy zajmujące się odzyskiwaniem danych będą najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla zgromadzonych danych.