Jak trwale usunąć pliki, tak by nie mógł ich nikt odzyskać?

Poprawne przechowywanie poufnych dokumentów, do których nie powinny mieć dostępu osoby trzecie jest niezwykle istotne, tak samo jak ich trwałe usuwanie. Z pewnością zdarzyło Ci się usuwać ważne pliki, jednak czy zrobiłeś to w odpowiedni …

Jak trwale usunąć pliki, tak by nie mógł ich nikt odzyskać

Poprawne przechowywanie poufnych dokumentów, do których nie powinny mieć dostępu osoby trzecie jest niezwykle istotne, tak samo jak ich trwałe usuwanie. Z pewnością zdarzyło Ci się usuwać ważne pliki, jednak czy zrobiłeś to w odpowiedni sposób? Jesteś pewien, że nikt nie będzie w stanie ich odzyskać i odczytać? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak skutecznie kasować dane i jakie programy do usuwania plików mogą Ci w tym pomóc.

Jak trwale usunąć dane z komputera?

Każdy z nas nie raz usuwał pliki znajdujące się na dysku komputerowym. Czasami było to spowodowane brakiem wolnej przestrzeni dyskowej, a innym razem zależało nam na trwałym usunięciu danych. Dlaczego? Przyczyn może być wiele – współdzielenie komputera z drugą osobą, sprzedaż urządzenia, przekazanie go do naprawy, a może zdanie sprzętu służbowego, na którym dotychczas przechowywaliśmy poufne dane. Jeśli nie chcesz, aby trafiły one w niepowołane ręce zaleca się ich trwałe usunięcie z dysku komputera. Jak to zrobić? Najpierw sprawdź, w jaki dysk zostało wyposażone Twoje urządzenie, ponieważ klasyczne dyski twarde różnią się na poziomie konstrukcyjnym od napędów półprzewodnikowych, a co za tym idzie – kasowanie danych przebiega w inny sposób.

Jak trwale usunąć dane z komputera z dyskiem HDD?

Jeśli Twój komputer posiada dysk HDD (z angielskiego Hard Disk Drive) najskuteczniejszą metodą trwałego usuwania danych będzie częstokrotne nadpisywanie sektorów, w których przechowywane były dane, które zamierzasz usunąć, losowymi bitami. Najłatwiej możesz to zrobić stosując tak zwane zerowanie, które polega na jednokrotnym lub wielokrotnym bitowym zapisie ciągu zer w usuwanych fragmentach. Możesz również nadpisać usuwane informacje ciągiem jedynek, niezmiennym wzorem bitowym lub przypadkowymi wartościami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, odtworzenie usuniętych przez Ciebie danych nie będzie możliwe, nawet przy użyciu urządzenia do odczytania magnetyzacji szczątkowej. Należy jednak zaznaczyć, że profesjonalne firmy oraz rządowe agencje posiadają wysoce zaawansowane urządzenia. Te z kolei umożliwiają bezproblemowy odczyt początkowych, nienadpisanych zawartości sektorów, dzięki resztkom informacji, jakie znajdują się na krańcu ścieżki, gdzie pierwotnie zachowane były prawdziwe dane. Odczytanie tych informacji może być prostsze dzięki niedokładnemu funkcjonowaniu systemów pozycjonowania głowic dysku. W ten sposób na bocznych, krańcowych powierzchniach usuwanego sektora pozostaje część nieusuniętych danych.

Jak trwale usunąć dane z komputera z dyskiem SSD?

Jeśli Twój komputer jest wyposażony w dysk SSD (z angielskiego Solid State Drive) nie korzystaj z powyższej metody, ponieważ wielokrotne nadpisywanie oryginalnych danych nie sprawi, że zostaną one trwale usunięte i będą nie do odczytania. Ponadto, jeśli przekroczysz dopuszczalną ilość zapisów dla większej liczby komórek, możesz nieświadomie uszkodzić swój napęd. Drugim negatywnym skutkiem ubocznym tego działania będzie skierowanie nowych danych (służących do nadpisania oryginalnych informacji) w inne miejsce na dysku niż to, gdzie znajdują się dane przeznaczone do usunięcia. W związku z tym, wielokrotne nadpisywanie danych może nie tylko nie zadziałać poprawnie, ale w krytycznych przypadkach nawet uszkodzić Twój komputer. W związku z tym, producenci dysków SSD umożliwiają użytkownikom usuwanie danych za pomocą kontrolera i wbudowanego oprogramowania w dysku (proces secure erase). Warto również zwrócić uwagę na dodatkową korzyść używania secure erase – dzięki temu mechanizmowi Twój dysk SSD odzyska oryginalną wydajność. 

Program do usuwania plików z komputera

Całkowite usunięcie danych umożliwią Ci również profesjonalne programy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych narzędzi. Poniżej prezentujemy pięć najpopularniejszych aplikacji do całkowitego usuwania danych.

Program do usuwania plików – TOP 5:

  • Eraser – najpopularniejsza, bezpłatna aplikacja. Program Eraser został wyposażony w aż kilkanaście algorytmów do usuwania danych. Ponadto użytkownik ma możliwość stworzenia własnego algorytmu usuwania danych,
  • Hardwipe – program bezpłatny (tylko do zastosowań niekomercyjnych),
  • Microsoft Surface Data Eraser – zaprojektowany pod kątem notebooków Surface,
  • File Shredder – bezpłatna aplikacja posiadająca pięć różnych algorytmów kasowania danych,
  • Freeraser – podstawowe narzędzie, dzięki któremu wymażesz informacje z dysku, bez konieczności ich klasycznego kasowania.

Jak trwale usunąć pliki z telefonu?

W obecnych czasach smartfony w wielu sytuacjach zastępują nam komputery. W związku z tym, coraz częściej przechowujemy w naszych telefonach wiele ważnych i poufnych informacji. Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy sprzedać telefon? Czy przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych wystarczy? Niestety nie. Tak usunięte informacje mogą zostać ponownie odczytane, dzięki zwykłej i nieskomplikowanej aplikacji do przywracania danych. Jak sobie z tym poradzić? Oprócz standardowego przywracania fabrycznych ustawień telefonu, skorzystaj z dedykowanego programu do całkowitego kasowania danych. Przykładem takiej aplikacji jest między innymi iShredder, przy pomocy której trwale wykasujesz usunięte już pliki, dzięki ich nadpisaniu. W celu osiągnięcia lepszego efektu (wielokrotnego nadpisania danych) możesz użyć aplikacji nawet kilka razy.