Przywracanie systemu Windows 10

Niestety, tak jak i inne procesy i przedmioty, również system operacyjny w Twoim komputerze może ulec awarii. W krytycznych przypadkach może się okazać, że formatowanie komputera i przywrócenie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych, to …

Przywracanie systemu Windows 10

Niestety, tak jak i inne procesy i przedmioty, również system operacyjny w Twoim komputerze może ulec awarii. W krytycznych przypadkach może się okazać, że formatowanie komputera i przywrócenie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych, to jedyne wyjście z sytuacji. Jak sformatować komputer? Jak przywrócić system Windows 10? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zrobić to najprościej i najszybciej.

Jak zresetować laptopa?

Wielu z nas przynajmniej raz zmierzyło się z problemami technicznymi związanymi z komputerem. Twój laptop się zawiesił? Nie reaguje na Twoje komendy? Pierwszym sposobem rozwiązania tego problemu może być zresetowanie urządzenia. Aby to zrobić możesz skorzystać z jednej z dwóch metod.

Metoda 1:

Aby zresetować laptop wciśnij na klawiaturze następującą kombinację klawiszy: Ctrl + Alt + Del i w dolnej części ekranu, w prawym rogu kliknij ikonę zasilania. W ostatnim kroku wybierz pozycję “Uruchom ponownie”. Co ważne, jeśli Twój komputer nie reaguje na ruchy myszką, między poszczególnymi pozycjami na ekranie możesz poruszać się przy pomocy klawisza Tab.

Metoda 2:

Jeżeli Twój laptop nie odpowiada, może to być spowodowane między innymi zawieszeniem płyty lub zegara RTC. Aby rozwiązać ten problem, wyciągnij baterię z komputera (pamiętaj, że niektóre laptopy zostało wyposażone w zintegrowane baterie i w ich przypadku, takie działanie będzie niemożliwe). Po usunięciu baterii wciśnij i przez około 30 sekund przytrzymaj włącznik urządzenia. Kiedy puścisz przycisk, podłączysz komputer do zasilacza i spróbujesz go uruchomić (bez baterii), płyta zostanie wyładowana. W ten sposób problem zawieszenia płyty lub zegara RTC zostanie rozwiązany.

Jak przywrócić system Windows 10 bez utraty danych?

W krytycznych przypadkach może się okazać, że jedynym sposobem na naprawę komputera jest przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych. Z pozoru skomplikowane i czasochłonne działanie nie jest jednak takie trudne, jak się może wydawać. Przede wszystkim, zanim zaczniesz działać (oczywiście o ile to możliwe) wykonaj kopię zapasową danych. Przywracanie systemu Windows pozwala użytkownikowi podmienić system operacyjny na nowy bez usuwania danych, ale nie jest to narzędzie niezawodne i wcześniejsze wykonanie kopii może okazać się w takiej sytuacji zbawienne.

Jak wykonać kopię zapasową danych na Windows 10?

Aby wykonać kopię zapasową danych w systemie operacyjnym Windows 10 postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

Krok 1: Użyj Historii plików – wybierz opcję Rozpocznij i przejdź do Ustawień.

Krok 2: W Update & Security wybierz Backup, a następnie Dodaj dysk.

Krok 3: Wybierz dysk zewnętrzny lub lokalizację sieciową, w której chcesz zapisać swoją kopię zapasową.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10?

Aby przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10 postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

Krok 1: Przejdź do Ustawień komputera i w sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia wybierz opcję Odzyskiwanie.

Krok 2: W części Opcje odzyskiwania odnajdź pozycję Resetuj ten komputer i kliknij w Resetuj ustawienia komputera osobistego.

Krok 3: W tym miejscu system Windows zapyta Cię, czy ma zachować Twoje pliki, czy chciałbyś wszystko usunąć. W tym miejscu rekomenduje się usunięcie wszystkiego i rozpoczęcie wszystkiego od nowa (oczywiście zakładając, że posiadasz kopię zapasową swoich danych w bezpiecznym miejscu, na przykład w chmurze lub na dysku zewnętrznym). Masz jednak możliwość podjęcia innej decyzji.

Krok 4: W tym kroku, system Windows zapyta Cię o źródło, z którego chcesz przywrócić system operacyjny. Wybrać możesz pomiędzy chmurą a źródłem lokalnym. Jeżeli wybierzesz rozwiązanie chmurowe, pobrana zostanie najświeższa wersja systemu Windows, ale co ważne, będzie ona w tak zwanej edycji ogólnej. W związku z tym nie będzie ona przystosowana do określonego modelu komputera i będzie wymagała dodatkowej konfiguracji. Natomiast, jeżeli zdecydujesz się skorzystać ze źródła lokalnego (obrazu systemu na partycji serwisowej urządzenia), uzyskasz Windowsa, który będzie dostosowany do Twojego modelu komputera, ale w późniejszym etapie konieczna będzie jego aktualizacja do aktualnej wersji. Rekomenduje się wybór instalacji lokalnej, ale oczywiście masz możliwość podjęcia innej decyzji.

Krok 5: W tym miejscu kreator przedstawi Ci podsumowanie Twoich wyborów i zapyta, czy chciałbyś coś zmienić.

Krok 6: Jeśli jesteś pewny, że podążałeś zgodnie z powyższymi etapami, kliknij Resetuj, a Twój komputer zacznie proces przywracania ustawień fabrycznych systemu operacyjnego Windows 10.

Jak długo trwa przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych?

Proces przywracania systemu Windows 10, choć nie jest skomplikowany, może być jednak naprawdę czasochłonny. Wszystko zależy od tego, na jakim urządzeniu pracujesz. Jeśli Twój komputer to nowsze urządzenie, wyposażone w dysk SSD i nie chcesz zachowywać zapisanych na nim plików, cały przebieg potrwa zaledwie kilkanaście minut. Natomiast, jeśli zależy Ci na pominięciu plików i działasz na starszym urządzeniu wyposażonym w dysk HDD, cały proces może potrwać nawet od godziny do kilku godzin (w wyjątkowych przypadkach).