Skróty klawiszowe ułatwiające pracę

Spędzając długie godziny przed komputerem, każdemu użytkownikowi zależy na jak największym komforcie pracy. W jego zwiększeniu może pomóc znajomość przydatnych skrótów klawiszowych. Dzięki nim Twoja praca będzie szybsza i prostsza. Do czego służy Ctrl C? …

Skróty klawiszowe ułatwiające pracę

Spędzając długie godziny przed komputerem, każdemu użytkownikowi zależy na jak największym komforcie pracy. W jego zwiększeniu może pomóc znajomość przydatnych skrótów klawiszowych. Dzięki nim Twoja praca będzie szybsza i prostsza. Do czego służy Ctrl C? Jakie skróty warto znać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak efektywniej korzystać z komputera z systemem Windows.

Skróty klawiszowe – do czego służą?

Skróty klawiszowe to inaczej kombinacje klawiaturowe minimum dwóch klawiszy, które skutecznie usprawniają pracę z komputerem. Jednoczesne przyciśnięcie odpowiednich klawiszy na klawiaturze bardzo często pozwala zaoszczędzić czas. Wykonanie tych samych czynności przy pomocy myszy wiąże się bowiem nawet z kilkoma kliknięciami i koniecznością otwierania odrębnych okien. Osoby, które regularnie używają komputera sprawnie posługują się określonymi skrótami, często nawet odruchowo, niemal nieświadomie.

Top 10 skrótów klawiszowych ułatwiających pracę

Skróty różnią się między sobą w zależności od systemu operacyjnego, w który wyposażony został komputer. Inne kombinacje działają na urządzeniach z Windowsem i MacOS. Ilość skrótów klawiszowych może być przytłaczająca dla niektórych użytkowników, ale nie wszystkie z nich okażą się potrzebne w codziennej pracy. W naszym artykule prezentujemy Top 10 najbardziej przydatnych skrótów klawiszowych, występujących w systemie operacyjnym Windows, służących do nawigacji oraz obsługi aplikacji i pulpitu. Wybierz te, które mogą Ci się przydać, zapamiętaj i zacznij używać:

  1. Ctrl Z” – cofnij ostatnią czynność

To bardzo przydatny skrót, dzięki któremu będziesz w stanie cofnąć swoje ostatnie działanie, niezależnie od tego co to było – usunięcie pliku, nadpisanie akapitu w edytorze tekstu itd.

  • Ctrl C” – kopiuj zaznaczony element

Jedna z dwóch najpopularniejszych kombinacji klawiszowych (skrót kopiuj wklej). C z  angielskiego “copy” (kopiuj) + Ctrl pozwolą Ci na skopiowanie dowolnego zaznaczonego elementu – między innymi fragmentu tekstu, kolumny w arkuszu kalkulacyjnym, czy też obrazu.

  • Ctrl V” – wklej zaznaczony element

Kiedy już skopiowałeś wybrany element warto wiedzieć, jak bez pomocy myszy wkleić go w wybranym miejscu. Umożliwi Ci to skrót wklej, czyli połączenie klawisza Ctrl z literą V.

  • “Ctrl X” – wytnij zaznaczony element

Najczęściej używany do wycinania fragmentu obrazu, tekstu itd. Co ważne, działa tylko w przypadku obiektu edytowalnego.

  • Ctrl F” – wyszukaj frazę w aktywnym tekście

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek przeszukiwać długie strony tekstu w poszukiwaniu konkretnej definicji, pojęcia, hasła? Jeśli tak, to z pewnością warto abyś zapamiętał tę kombinację znaków. Co skrót Ctrl F oznacza? F to skrót z angielskiego słowa “find” – znajdź. W połączeniu z klawiszem Ctrl pozwoli Ci wyszukiwać określone frazy w wybranym aktywnym tekście. W ten sposób możesz szukać informacji nie tylko w plikach tekstowych, ale również między innymi w treściach umieszczonych na stronach internetowych.

  • Ctrl S” – zapisz aktywny plik

Ta kombinacja klawiaturowa przyda Ci się szczególnie podczas tworzenia tekstów. Pozwoli Ci na regularne zapisywanie postępów w trakcie pisania, bez konieczności używania myszy i szukania opcji “Zapisz”. Ten skrót na klawiaturze również powstał z połączenia przycisku funkcyjnego Ctrl i pierwszej litery angielskiego słowa “save” – zapisz.

  • “Ctrl P” – drukuj aktywny plik

Skrót drukuj idealnie sprawdzi się, gdy chcesz w szybki sposób wydrukować bieżący dokument lub stronę www. Skrót do drukowania to kombinacja dwóch klawiszy – Ctrl i P (pierwsza litera angielskiego słowa “print” – drukuj).

  • Ctrl A” – zaznacz wszystko

W przypadku, gdy na przykład musisz zaznaczyć tekst składający się z wielu stron, warto skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl A, który w jednej chwili pozwoli Ci zaznaczyć wszystko bez najmniejszego wysiłku.

  • “PrtScrn” (Print Screen) – wykonanie zrzutu aktywnego ekranu i skopiowanie go do schowka

Komputery wyposażone w system operacyjny Windows posiadają na klawiaturze odrębny klawisz oznaczony skrótem PrtScrn, Prscr, PRTSC itp., który umożliwia wykonanie zrzutu ekranu i jednoczesne skopiowanie obrazu do schowka.

  1. “Ctrl Y” – ponów czynność

Po wykonaniu określonej czynności postanowiłeś wykorzystać skrót cofnij na klawiaturze. Po chwili namysłu stwierdziłeś jednak, że było to zbyt pochopne działanie i chciałbyś wrócić do poprzedniego stanu? Nic prostszego! Wykorzystaj “Ctrl Y” – to jest skrót, który umożliwi Ci ponowienie czynności, którą przed chwilą cofnąłeś.

Przedstawione powyżej skróty klawiszowe to tylko garstka, z dostępnych w systemie operacyjnym Windows, kombinacji klawiszowych. Choć początkowo ich ilość może wydawać się przytłaczająca, zdecydowanie warto zapamiętać przynajmniej kilka z nich i zacząć je stosować.